Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - W zaćmienie słońca do Rudnik k/Cz-wy, czyli wiosenny rozruch rowerowy - 20.03.2015

Celem wycieczki był nieczynny kamieniołom "Lipówka" w Rudnikach znany z ciekawej Jaskini Szeptunów/Szmaragdowej wnętrze której kryje podziemne jeziorko. W jaskini byłem kilkukrotnie na początku lat 90-tych, a tym razem chodziło o ścieżkę edukacyjną "Kopalnia przywrócona naturze" wytyczoną w 2013r. Przeglądając materiały odkopałem na dysku pdf o w/w ścieżce i wybrałem się sprawdzić jak prezentuje się ona w naturze. Przewodnik dostępny jest on-line m.in. na stronie www.otop.org.pl - polecam bo materiał ciekawy. Sama trasa wycieczki oczywiście nie była "odkrywcza", jeżdżę różnymi jej fragmentami regularnie, a poza samym kamieniołomem rozruszać się przed sezonem chciałem.
20 marca 2015 było zaćmienie słońca z zakryciem tarczy przekraczającym 60%, jednak bez ciemnego szkła do obserwacji nie było ono wybitnie zauważalne. Ot zrobiło się troszkę ciemniej (tak jak przy wysokich chmurach), troszkę chłodniej i tyle. Nawet ptaki cały czas ładnie śpiewały...
Zdjęcia średnie, uczę się dopiero aparatu a okrojona wersja wywoływarki w tym nie pomaga ;)

Dystans 136km
Włodowice - Myszków - Kuźnica - Korwinów - Częstochowa - Jaskrów - Rudniki - Mstów - Krasice - Smyków - Przyrów - Janów - Żarki - Jaworznik - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Warta

Warta poniżej Myszkowa.

Postęp

Jedno z "odkryć" - między Myszkowem a Postępem wzdłuż DW791 biegnie szutrowa ścieżka rowerowa.

Warta

"Kładka" na Wartą w Postępie (koło rozlewni Jurajskiej), jednak na drugą stronę nie odważyłem się przejść ;)
Wycieczka miała na celu również sprawdzenie aktualnego stanu Warty, oraz miejsc ewentualnego zejścia na wodę. Właściwie dopiero poniżej tej kładki można by się zwodować, ale raczej nic z tego nie będzie. W poniedziałek byłem rowerkiem sprawdzić Wartę w Myszkowie i zapach był mocno odstraszający. Dziś to samo, rzeka niestety ściekami mocno zalatuje.

Warta

Pozostałość spiętrzenia na Warcie, za Zakładem Odlewniczym Metali Nieżelaznych PRESS, Hamernia, Lgota Nadwarcie.
Fajne miejsce, ale wrażenia zapachowe niweczą urok...

Jastrząb

Jastrząb, ostatni dom już na podmokłych terenach Doliny Warty i dawnych kopalni rud żelaza.

Częstochowa

Duży przeskok i wjazd do Częstochowy przez tereny fabryczne (huta szkła Guardian).
Kilka zdjęć z Doliny Warty między Jastrzębiem a Cz-wą jest min. w relacji z wycieczki 16.01.2015 lub 04.02.2014

Częstochowa

Widok z korony nieczynnego kamieniołomu na Park Miniatur Sakralnych i największy pomnik papieża JPII.

Częstochowa

Widok na Jasną Górę.

Częstochowa

Nowy most nad Wartą między ulicami Srebrną i Drogowców.
Fotka z jadącego roweru i coś ostrość uciekła w lewej części kadru.

Częstochowski przełom Warty

Bardzo niebezpieczny sztuczny próg na Warcie powyżej Cz-wy Mirowa.
Zawsze mnie to zastanawia - są na odcinku miejskim Warty organizowane spływy, a przed takim miejscem brak nawet najmniejszego ostrzeżenia, o podeście nie wspominając... Ogólnie cały odcinek doliny między centrum Cz-wy a Kłobukowicami/Skrzydlowem miał by potencjał kolosalny gdyby nie śmieci i autentyczny smród Warty. Rzeka naprawdę bardzo śmierdzi i nie wyobrażam sobie spływu na tym odcinku, wrażenia z przejazdu rowerem (raczej bez postojów) były podobne jak z wycieczki na pola irygacyjne we Wrocławiu (w czasach kiedy były intensywniej wykorzystywane). Na plus, duży plus wspólna działalność bobrów i ludzi, dzięki czemu mniej jest zarośli nad samym korytem rzeki.

Częstochowski Przełom Warty

Balikowa Skała, czyli lewobrzeżna część Bramy Mirowskiej rozpoczynająca najciekawszy fragment Częstochowskiego Przełomu Warty.

Częstochowski Przełom Warty

Częstochowski Przełom Warty.
W Jaskrowie ciekawe domy z podwórkami głęboko wcinającymi się w skaliste zbocza Doliny Warty. Od mostu aż do Rudnik jadę czarnym szlakiem rowerowym, który miejscami jest w zaniku, a droga rozjeżdżona przez samochody terenowe.

Rudniki, Latosówka

Czynny kamieniołom Latosówka w Rudnikach, w tego miejsca kilka fotek w relacji z wycieczki 21.10.2012

Rudniki, Latosówka

Podbiał kwitnący na koronie łomu.

Osiedle Rędziny

Osiedle Rędziny

Rudniki, kamieniołom Lipówka

Nieczynny kamieniołom Lipówka - opis w pdf.

Rudniki, kamieniołom Lipówka

Pod Jaskinią Szeptunów (Szmaragdową).

Rudniki

Industrialne Rudniki, ogólnie cały teren na N od przełomowej Doliny Warty ma mało jurajski charakter, zresztą geograficznie to już nie Jura K-Cz.

Latosówka

Nowy gładki asfalt z Konina przez Latosówkę do Wancerzowa.

Mstów

Klasztor Kanoników Regularnych w Mstowie.

Mstów

Skałka Miłości nad Wartą w Mstowie

Warta w Kłobukowicach

Warta między Rajskiem a Kłobukowicami - nie dość ze woda dalej śmierdzi jak ścieki to jeszcze takie szykany nas czekają...

Krasice

Tradycyjna zabudowa w Krasicach.

Krasice

Krasice - grób pątników (za Wikipedią - upamiętnia wymordowanie pielgrzymki warszawskiej przez wojska zaborcze w 1792 roku przez Prusaków na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic)

ŚP.
Tu spoczywa kompania
Warszawska
wraz z księdzem
wymordowana w 1792 r.
Krzyż ten postawiła
p. Kazimiera Stępniak z Warszawy
jako votum za uzdrowienie z ciężkiej choroby
1935 r.


Krasice

Między Krasicami a Wolą Mokrzeską - trakt dziurawy i piaszczysto błotnisty jak w czasach pobitej pielgrzymki, ale za to trawa zielenić się w końcu zaczyna.

Smyków

W Smykowie nowy asfalt do młyna na Wiercicy, a ja omijając Knieję boczkiem po rozrytej piaszczystej drodze. Niestety od Krasic jadę w akompaniamencie strzelających szprych w tylnym kole. Wytrzymać wytrzymały, ale na dziurach zastanawiałem się czy nie strzelą :(

Przyrów

Do Przyrowa.

Przyrów

Powyżej Przyrowa znowu jakaś rewolucja na Wiercicy. Wykopano koło koryta spory staw, odnowiono sąsiednie zastawki, nad samą rzeką powstaje jakiś podest...

Przyrów

Widok na kościół pw św. Mikołaja

Julianka

Odnowiony przejazd kolejowy w Juliance.

Dolina Wiercicy

Pstrągarnia w Dolinie Wiercicy.
Na całym odcinku z Przyrowa do Żarek ruch jak nigdy, do tego pełno oszołomów ścinających zakręty, wyprzedzających pod górkę, na trzeciego itp. - masakra.

Jaworznik

Za Żarkami uciekam na piaszczystą polną drogę do Jaworznika. Zmęczony już byłem, opony 1,75 po piachu "nie idą" i mimo że z górki to miejscami prowadzić musiałem :( Za to wypróbowałem w końcu na rowerze latarkę Convoy s2+. W jaskiniach sprawdza się jako dodatkowe źródło światła wyśmienicie, a na rowerze jeszcze lepiej. Zamocowana na górze prawej goleni amortyzatora w ustawieniu mocy na 40% daje wystarczającą ilość światła do szybkiej jazdy asfaltem jak i do toczenia się dziurawej leśnej drodze.

Na moim koncie Picasa można zobaczyć zmniejszone wszystkie zdjęcia z tej wycieczki

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl