Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka piesza - spacery dwa z psem do źródeł Grzbówki w Lgotce - 13 i 14.11.2016

Dwa spacerki z czworonogiem stałą trasą do misy źródliskowej potoku Grzybówka w Lgotce. Chodzę tam w zimnej części roku regularnie, choć ile można fotografować to samo, za każdym razem w zależności od pogody, chęci do chodzenia lekko zmieniając trasę. Ogólny "niezmienny" schemat to Włodowice - okolice Ośrodka Morsko - Lgotka - Skałki Rzędkowickie - Biała Góra - Włodowice co minimum 19km wędrówki zapewnia. W opisie wędrówki z 13.01.2015r. jest mapka z przykładową trasą, więcej fotek jest jeszcze w relacji z 04.01.2015r., czy 31.10.2016r.


Lgotka

Okolice Lgotki.
Fotka z 13 listopada i pierwszego "większego" opadu śniegu w sezonie 2016/17, momentami sypało dość mocno.

Góra Apteka

Wąwóz pod G. Apteką.

Poniżej już zdjęcia z 14 listopada.

Włodowice

Kawałek asfaltem od szutru za kozią fermą do leśnej drogi odbijającej przed widoczną Górą Grdyń.

Skałki Morskie

Jesień w Skałkach Morskich.

Skałki Morskie

Zamek Bąkowiec w Morsku, częściowo odgruzowano studnię.

Skałki Morskie

Widok ze stoku narciarskiego w Morsku na G. Apteka i G. Zborów.

Skałki Morskie

Skałki na G. Łężec przy wyciągu.

Skałki Morskie

Skałki Morskie, dawna szpatownia przy Jaskini Stefanowa Dziura.

Skałki Morskie

Kapliczka nad Lgotką, ujęcie pierwsze.

Skałki Morskie

Kapliczka nad Lgotką, ujęcie drugie.

Lgotka

Wędrując od skraju lasu za Jaskinią w Dziadowej Skale do źródeł Grzybówki stale towarzyszyły nam kruki. Leciały parami albo w małych grupkach po kilka osobników, ale nie krążyły nad wzgórzami/skałami jak w czasie toków, lecz wszystkie podążały na wschód, gdzieś w kierunku bukowców nad Hutą Szklaną. Pierwszy raz widziałem tak dużą grupę tych ptaków, w liczeniu zgubiłem się gdzieś po 64, czy 65 osobniku a jeszcze kilkanaście później leciało. Na powyższej fotce w centrum kadru te ciemne kropki to właśnie 2 takie grupki lecące blisko siebie.

Góra Apteka

Na Aptekę podchodzę tradycyjnie ścieżką od Michałowej Karczmy pokonując liczne tarasy dawnych pól uprawnych. Obecnie wszystko gęsty las porasta i ciężko zrobić tam wyraźne zdjęcie, ale z pomocą LIDAR przychodzi (troszkę poniżej krzyżyka w centrum obrazka).

Skałki Kroczyckie

Zresztą LIDAR, podobnie jak archiwalne zdjęcia, doskonale pokazuje jak olbrzymie tereny jeszcze kilkadziesiąt lat temu były zajęte pod uprawy. Powyżej Skałki Kroczyckie między Łysakiem a Słupskiem (pięknie widoczne wały grodziska), gdzie terasy rolnicze mają bardzo dużą wysokość.

Góra Apteka

Bardzo charakterystyczna skałeczka w szczytowej części Góry Apteka.
Tym razem klucząc pod skałkami nie wchodzę na szczyt Apteki, ale TUTAJ jest zdjęcie 1600px z widokiem na Białą Górę i Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie z jakiegoś lutowego spaceru. Między Bukowymi a Sarnimi po raz n-ty płoszymy dzika który upodobał sobie miejsce w pobliżu ścieżki. Wczesną wiosną omijam ten kawałek gdyż często na lochę z młodymi można tam wyjść.

Skałki Rzędkowickie

Skałki Rzędkowickie, widok ze skały Studnisko na Skałki Morskie z Łężcem i oddalone Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie. TUTAJ ładniejsze ujęcie z tego miejsca, a TUTAJ zdjęcie (1600px) sprzed dekady - warto zwrócić uwagę jak sukcesja roślinna postępuje :(

Skałki Rzędkowickie

Wyjaśnienie skąd taka a nie inna nazwa skałki z której robiłem poprzednie zdjęcie - naturalna krasowa studnia.

Biała Góra

Drogą przecinającą kamionki na Białej Górze czas do domu wracać.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2019 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl