Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - klasyk pogranicza Północnej Jury i Progu Lelowskiego - 02.10.2015

Wyjazd bez planów, na zasadzie odświeżenia sobie starych dróg/ścieżek, którymi chodzę na piechotę, jeżdżę rowerem a i nie raz samochodem 4x4 od wielu lat. Przez te ostatnie 25 latek teren zmienił się bardzo, niektóre dawniej polne drogi zarosły że ledwo pieszo da się przedrzeć, inne wręcz przeciwnie i obecnie są pokryte asfaltem. Cóż naturalna kolej rzeczy, choć w sporej części są to zmiany w codziennym życiu umykające uwadze i dopiero przeglądając stare zdjęcia można je w pełni ocenić.

Dystans 56km
Włodowice - Mirów - Łutowiec - Bukowie - Trzebniów - Damiak - Gorzków - Dąbrowno - Dobrogoszczyce - Włodowice
Mapa wycieczki

Schematczna mapa wycieczki wygenerowana przy użyciu www.GPSies.com

Kotowice

Piaszczyste leśne dukty Północnej Jury między Górą Włodowską a Kotowicami.

Zamek Mirów

Klasyka jurajskiej klasyki, czyli ruiny Zamku Mirów widziane od południowo-zachodniej strony.

Łutowiec

Masywy skalne w Łutowcu.

Łutowiec

Łutowiec - za skale w tle znajduję się ledwo czytelny relikt średniowiecznej strażnicy obronnej.

Podgaje

Znacznie poszerzona piaszczysta droga na Podgaje, tu opuszczam czarny szlak rowerowy i jadę niknącą dróżką do krzyża z poniższej fotki.

Okolice Trzebniowa

Krzyż przy nowym wąskim asfalcie z Czatachowej do Trzebniowa, a tutaj ujęcie prawie z tego samego miejsca ale z 2008r.

Bukowie, okolice Trzebniowa

Bukowie - jedno z nielicznych już miejsc Jury Północnej które zachowało klimat dawnych lat i niezależnie od pory roku jest tu pięknie i spokojnie. Oczywiście wzgórze zarosło tak że praktycznie tylko jedną ścieżką da się łatwo wejść na jego szczyt, ale może dzięki temu tam dalej spokój... Parę kolejnych fotek z tego miejsca z ostatnich lat: 1, 2, 3, 4 i dla porównania widoku dwie fotki z 1992r. 1, 2

Bukowie, okolice Trzebniowa

Bukowie, posiedziałem tam dłużej na skałkach obserwując nie tylko panoramę całej Północnej Jury (od Cz-wy/Olsztyna, po Górę Janowskiego i okolice Niegowonic + Białą Górę, Góry Przedborskie, etc.), ale głównie drobne ptaszki uwijające się po sąsiednich masywach skalnych i kępach krzewów.

okolice Trzebniowa

Kapiliczka przy Siedleckiej Drodze nad Trzebniowem, drodze również pokrytej asfaltem, a był to jeden z piękniejszych odcinków Szlaku Orlich Gniazd w tej części Jury.

okolice Trzebniowa

Wąwozem nad Kozubcem w stronę Postaszowic. Teraz droga dość wygodna, kilkanaście lat temu żeby przejechać tam UAZem musieliśmy spory kamol z dna wąwozu wykopać ;)

Nad Wąwozem Tarnówki

Nad Wąwozem Tarnówki.

Wąwóz Tarnówki

Wąwóz Tarnówki na wysokości Postaszowic

okolice Mzurowa

Pod Damiakiem odsłonięte parę lat temu skałki ponownie kryją się w zaroślach, tutaj kilka fotek sprzed 5 lat.

okolice Gorzkowa

Pyszne jabłka pod Damiakiem.

okolice Gorzkowa

W Gorzkowie po raz pierwszy po wieloletniej przerwie jadę Osinowym Dołem.

okolice Gorzkowa

Ale dość szybko zbaczam z obranego kursu do nowej ambony na małych skałeczkach na wysokości Dołu Michałka (w niewielkim schronisku skalnym czasem można tam natknąć się na muflony). Na fotce widok na Gorzkowskie Góry i krowy pasące się na pastwisku położonym wysoko nad doliną (fota bardzo spłaszcza, podjazd jest stromy).

okolice Holindrowa

Nad rez. Bukowa Kępa, widać spore zmiany w krajobrazie - znaczną część nieużytków ponownie pod uprawy wykorzystano, czemu dziwić sie nie należy wszak gleby tam dobre.

okolice Dąbrowna

Przez Las Łoń na dno dolinki do Dąbrowna.

okolice Dąbrowna

A na dnie dolinki droga zarosła całkiem i dziki ją zryły stąd więcej prowadzenia niż jazdy było. Dolina głęboka całkowicie zacieniona, podłoże nieprzepuszczalne stąd wilgoci jak na Jurę, wróć to już nie Jura lecz Próg Lelowski ;) bardzo dużo.

okolice Dąbrowna

U wyloty piękny choć koszmarnie zaśmiecony wąwóz w którym wedle opowieści sporo sprzętu podczas wrześniowego odwrotu 7DP ukrytego miało być.

okolice Dąbrowna

Wjazd do Dąbrowna.

okolice Dąbrowna

Nad Dąbrownem, widok w kierunku Lgoty Gawronnej / Lelowa (niewidocznego z tej perspektywy). Oj zmieniło się tu, zmieniło...

okolice Dąbrowna

Pofalowane pola nad Dąbrownem.

okolice Tomiszowic

Nad Kacinem, widok na południe

okolice Tomiszowic

Stamtąd przyjechałem, a wiosenne fotki z tego miejsca w tej fotorelacji.

okolice Tomiszowic

W dolince między Bliżycami a Antolką rośnie spore skupisko barszczu Sosnowskiego.

okolice Bliżyc

Nad Lisimi Jamami, znowu zapomniałem żeby pojechać do końca dnem doliny i "odruchowo" wybrałem podjazd do kapliczki. Nie chciało mi się w połowie wracać już na dno, a wszystko przez fakt iż po którejś tam zimie musiałem się mocno przedzierać dnem przez powalone drzewa i później starannie nieprzyjemny odcinek omijałem.

okolice Dobrogoszczyc

Nad Dobrogoszczycami, widok na wzgórza kryjące liczne lessowe wąwozy między Zagórzem a Bodziejowicami.

okolice Dobrogoszczyc

Rzut oka na pasmo Skałek Kroczyckich.

Białka Zdowska

Po niedawnej udanej akcji spiętrzenia przez bobry Białki Zdowskiej w Zdowie-Młynach przepust pod droga z obu stron zabezpieczono siatką.

Białka Zdowska

j.w.

Góra Włodowska

Już prawie w domu, czyli kolejową drogą wzdłuż CMKi w Górze Włodowskiej.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl