Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - przez Siewierz i Zagłębie do szpitala św. Barbary w Sosnowcu - 03.11.2015

Ponownie wyjazd na pogranicze Sosnowca i Będzina, ale w przeciwieństwie do zeszłotygodniowego wyjazdu tym razem zdecydowanie ciekawszą trasę obrałem. Jechało mi się bez porównania przyjemniej, głównie chyba przez brak plecaka i praktyczny brak wiatru. Szkoda tylko iż widoczność była teraz dużo gorsza, praktycznie przez cały dzień delikatne zamglenie się utrzymywało i co ciekawe w Zagłębiu chłodniej niż na Jurze.

Dystans ok. 98,5km, czas samej jazdy ok. 4,5h
Włodowice - Mrzygłód - Poręba - Czekanka - Siewierz - Kuźnica Świętojańska - Podwarpie - Pogoria 4 - Sarnów - Będzin - Park Zielona - Pogoria 4 - Antoniów - Ząbkowice - Sikorka - Chruszczobród - Trzebyczka - Łazy - Zawiercie - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Włodowice

Włodowice, początek "serpentyn" na zjeździe z Głowiennej Góry. Po prawej na skarpie dawniej był jeden z ciekawszych profili kontaktu osadów jury środkowej i górnej, skąd trochę okazów kelowejskiej fauny mam. Oczywiście to stare zdjęcia na których jest drobny fragment zbiorów...

Włodowice

Między Włodowicami a Rudnikami w rozległym erozyjnym rozcięciu kuesty do początku 2 połowy XXw. funkcjonowała kopalnia rud żelaza bazująca na złożach syderytów częstochowskiej formacji iłów rudonośnych.

Mrzygłód

Kolory jesieni na skraju lasu miedzy Włodowicami a Mrzygłodem

Mrzygłód

Rozległe pola w okolicach Mrzygłodu, po lewej widoczny kościół sanktuarium w Mrzygłodzie.

Mrzygłód

Wyrobisko starej cegielni na południe od Mrzygłodu.

Poręba

Między Mrzygłodem a Porębą, do centrum której nie wjeżdżam lecz przed zabytkową wieżą gichtową info1, info2, info3 skręcam na zachód.

Poręba

Poręba-Krawce, dalej bardzo przyjemny odcinek lekko pod górkę przez Mazurów.

Poręba

Poręba-Niwki, poniżej kościoła warto zwrócić uwagę na czerwony kolor gleby wykształconej na triasowych iłach.

Siewierz

Nieczynna stacja kolejowa w Siewierzu.
W centrum rozkopana ulica i zamiast przez Rynek jadę pod zamek koło którego przekraczam Czarną Przemszę. Z Siewierza kilka fotek jest w relacjach z innych wycieczek: 1, 2, 3

Kuźnica Świętojańska

Opłotki Kuźnicy Świętojańskiej i widok na częściowo osuszony zalew na Mitrędze powyżej Zalewu Przeczycko-Siewierskiego oraz jeden z najstarszych kościołów Jury i sąsiednich terenów, czyli romański kościół św. Jana Chrzciciela.

Zawarpie

Rewelacyjny odcinek rowerowego Szlaku Zamkowego w postaci szutrowej ścieżki przecinającej dolomitowe pagórki Garbu Tarnogórskiego

Pogoria 4

Pogoria 4, kiepska widoczność i tym razem przemykam szybciutko.

Sarnów

Koziołek Matołek et consortes w Sarnowie.

Łagisza

Łagisza - typowy dla Zagłębia widoczek.

Będzin

Już droga powrotna i zaniedbany dworzec kolejowy w Będzinie

Będzin

Symbol Będzina.

Czarna Przemsza

Kolejny bardzo przyjemny odcinek szutrową alejką wzdłuż Czarnej Przemszy. Niestety rzeka w pobliżu centrum śmierdzi i ciecz tam płynąca ma gęstą konsystencję, ale powyżej jest dużo lepiej.

Czarna Przemsza

Czarna Przemsza w okolicach Parku Zielona - tu już by się nawet kajakiem bez wstrętu dało płynąć, a sama alejka mi żywo wieczorne wyjazdy po Wrocławiu przypomniała. Tam też sporo tego typu alejek nad wodą jest i równie dużo dębów których liście późną jesienią pachną specyficznie. Zapach ten lubię bardzo i zdecydowanie brakuje mi tego elementu na Jurze, gdzie dębów jak na lekarstwo...

Czarna Przemsza

Wiadukt kolejowy między Pogorią 3 i Pogorią 4.

Pogoria 4

Ścieżka wzdłuż południowego brzegu Pogorii 4.

Ząbkowice

Niecodzienny już widok w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach, a do Chruszczobrodu na ile się da bocznymi drogami przez Sikorkę omijam DW798.

Chruszczobród

Wiadukt kolejowy (górą biegnie linia m.in. do stacji Dąbrowa G. Towarowa) w Chruszczobrodzie.

Trzebyczka

Trzebyczka - otoczona lasami "wioska na końcu świata". Od strony Chruszczobrodu cały czas pod górkę.

Trzebyczka

Łąki Łosieńskie na wschód od Trzebyczki i widoczny zachodni skraj Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego, znaczy już prawie na Jurze... Został tylko szybki przejazd przez Łazy do Zawiercia, skąd już dwa rzuty kamieniem i w domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl