Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - po okolicach Jaworznika, Bobolic i Kroczyc - 06.01.2016

W końcu silne mrozy ustąpiły, do tego troszkę się zabieliło i można na rowerek ruszyć. Niestety zamarudziłem zbyt długo (wg prognoz miało się zaraz zachmurzyć, córka nie dała się przekonać ani na wycieczkę rowerową ani na krótkie kajakowanie Wiercicą) i ostatecznie wyszedłem około 12:30 sam. Pojechałem, podobnie jak równo rok temu (zresztą do Jaworznika tą samą trasą), na rowerze syna bo to jedyny rower w domu który ma założone bardziej terenowe opony. No niby jeszcze w Kodze są "MT-ki", ale dla odmiany kulki i bieżnie w przedniej piaście mają już wybitnie dość ;)
Wbrew prognozie było praktycznie cały czas w miarę słonecznie i do tego ciepło. Po ostatnim krótkim wyjeździe na żarecki jarmark kiedy przemarzłem dość konkretnie, tym razem ubrałem ocieplane zimowe kajakowo-rowerowe spodnie i okazały się być zbyt ciepłe na dzisiejsza aurę.
Fotki niestety z wodoodpornego pstrykadła, a szkoda bo warunki do zdjęć na Hubach był niezłe i parę ciekawych kadrów z lepszego sprzętu można by uzyskać...

Dystans ok. 39km, czas całego wyjazdu ok. 2h 45min
Włodowice - Góra Włodowska - Jaworznik - Gorzelnia - Huby - Zdów - Zalew Dzibice - Wrzoski - Kroczyce - Morsko Zaborze - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Włodowice

Włodowice, ul. Koziegłowska.

okolice Włodowic

Na piaszczystych garbach w podmokłych lasach poniżej kuesty okolic Włodowic / Góry Włodowskiej.

Jaworznik

Kościół w Jaworzniku sam w sobie zbyt ciekawy nie jest, ale zbudowano go na rozmytej kueście jurajskiej, a niedaleko w XIXw. było kilka szybów wydrążonych w poszukiwaniu rudy żelaza. Natomiast ciekawy jest nowy dom za kościołem, gdyż jego elewację wykonano nie z tak typowego w regionie kamienia wapiennego (vide kościół) ale zdaje się wykorzystano piaskowiec. Będę tam musiał jeszcze raz podjechać i obejrzeć go dokładnie. Może odsłonięto gdzieś ponownie kelowejskie wapienie piaszczyste, choć to nie do końca dobry materiał...

Jaworznik

Ogólnie Jaworznik to dość ciekawa miejscowość rozrzucona zarówno po podmokłym Obniżeniu Górnej Warty jak i po jurajskich suchych pagórkach. Podobnie jak na wschodnim obrzeżu Jury dużo tu samotnych siedlisk położonych często w sporym oddaleniu od wsi.

okolice Kotowic

Na rozstajach polnych dróg w okolicach Łysej Góry (na N od Kotowic) postawiono nowy potężny krzyż.

Gorzelnia

Dawna leśniczówka/gajówka Gorzelnia na skraju lasu między Kotowicami a Mirowem.

okolice Huciska

Dawnymi polnymi, a obecnie wręcz leśnymi dróżkami kieruję się z Gorzelni w stronę Hub. Na fotce zniszczony kochbunkier Linii b1. "Tradycyjnie" jak wiele innych zawalony śmieciami a po śladach sądząc stał się czasowym schronieniem jakiegoś niewielkiego psa.

okolice Huciska

Dróżką z fotki nie jeździłem od kilku lat tak zarośnięta tarniną i jeżynami była.
Teraz elegancko oczyszczona "wróci do łask" - widoczki są z niej ekstra.

okolice Huciska

Zamek Bobolice

Huby

Widok w kierunku Skałek Kroczyckich ze szczytu wzniesienia na którym położone są Huby. Do ostatniego domu prowadzi już wąski asfalt (na szczęście kończy się ślepo), dawniej biegła urokliwa kamienista jurajska droga. Widoki na Grzędę Mirowską, na Skałki Kroczyckie i na wzgórza ograniczające Dolinę Białki Zdowskiej są stąd wspaniałe.

Zdów

Źródło spod Skały w Zdowie ledwo się sączy, jednak pozostałe okoliczne wywierzyska są dość aktywne i Białka powyżej Młynów płynie wartko.

okolice Zdowa

Kępa buków i grabów nad dolinką Białki.
Dawniej niebieski Szlak Warowni Jurajskich biegł ze Zdowa aż do źródeł i Kuźni bezpośrednio wzdłuż potoku, jednak w latach 90-tych zagrodzono przejście na Młynach co wymusiło zmianę szlaku. Teraz trzeba drałować asfaltem, lub nieznakowaną zarastającą dróżką właśnie skrajem powyższej kępy.

Białka Zdowska

Białka Zdowska i zespół źródeł w Zdowie-Pile (pomnik przyrody), we wrześniu popływaliśmy w tym miejscu kajakami.

Zalew Dzibice

Częściowo osuszony Zalew Dzibice w Kostkowicach.

Zalew Dzibice

Zakończono remont zapory Zalewu Dzibice, brzeg wyłożono gabionami, wykonano nowe przelewy itp. Postawiono również nowe barierki w miejsce zawsze znikających łańcuchów, ale jak to u nas często bywa nie pozostawiono przy "szlabanach" wąskich przejść dla pieszych czy rowerzystów...

okolice Kostkowic

Miejsce połączenia Białki Zdowskiej i potoku Wodząca, bobry ponownie potężne tamy zbudowały i podobnie jak ubiegłą zimą znacznie Białkę spiętrzyły.

okolice Kostkowic

Kładka nad Wodzącą.

Wrzoski

Zimowy spacer z kijkami, swoją drogą bardzo popularne takie spacerki się zrobiły nie tylko w miastach ;)

Kroczyce

Kroczyce Okupne.

Morsko

Z Kroczyc pod widoczny powyżej stok w Morsku jadę najkrótsza i najprzyjemniejszą drogą przez Jeziorki i Lgotkę. Dalej już równie tradycyjną drogą dnem dolinki przez las do asfaltu i do domku.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl