Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Wyżyna Częstochowska - wycieczka rowerowa - między Włodowicami, Bukowiem a Damiakiem - 7.11.2023r.

Kolejny wyjazd z serii "po starych ścieżkach", w sumie w szeroko pojętej okolicy nie ma innych ;)
Rano piękne pełne słońce i na podwórku wydawało się bardzo ciepło. Jednak na otwartej przestrzeni silny wiatr, który z czasem coraz więcej chmur przygonił, chłodził dotkliwie. Bardzo szybko żałowałem zostawionych na parapecie rękawiczek...

Foto FUJI FX10 (symulacja kliszy Velvia), zdjęcia całkiem bez wyrazu wyszły i saturacja w kosmos poszła ale już edytować mi się nie chce :(
Nie ogarniam tego aparatu, kilkanaście lat temu z fotek lustrem klikanych w podobnych warunkach klimat kipiał np. Jesienna Gmina Niegowa.
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys, ale po wgraniu do GPSa poprowadzi poprawnie).

Jaworznik

Gorzkowce, stawy w Jaworzniku.
Docieram stałą trasą przez lasy pod Górą Włodowską - na zrębach posadzili już nowy las, tropów ciekawych zero...

Czarny Kamień

Jesień pod Czarnym Kamieniem, droga fajna bo utwardzona i nabierając wysokości nie trzeba walczyć z piachem jak na niebieskim szlaku.
Tak jak wyżej, przebieg przez Jaworznik i Łutowiec klasyka, choć dzięki ostatnim deszczom jechało się po piaseczku przyjemnie.

okolice Trzebniowa

Las Gaj - troszkę się przeliczyłem i niecałe 200m przed drogą na Podgaj za podmokłym! (na górce gdzie piachu sporo!!!) zrębem odpuściłem i cofnąłem do leśnego duktu którym grzecznie do asfaltu. Dopiero z szosy już dnem dolinki piaszczystą drogą wracam na pierwotną marszrutę.

okolice Trzebniowa

Podgajowa Droga i spory obszar który od spokojnie 20 lat był zdziczałą łąką z rozrastającymi się olbrzymimi kępami żarnowca został ponownie zaorany. Z jednej strony to coraz aktywniejsze przywracanie użytkowania rolniczego cieszy, gdyż nie porośnie wszystko rachitycznym lasem, z drugiej szkoda żarnowca i pojawia się ryzyko zaorania dróg / ścieżek. Natomiast tak już całkiem poważnie - jedynym ryzykiem są olbrzymie wielkopowierzchniowe uprawy. Jak utrzymana zostanie mozaika pól, łąk, zadrzewień, kęp i okolicznych lasów na wzgórzach to dla przyrody i krajobrazu będzie to korzystne.

Podgaj

Samotne i piękne siedlisko w Podgaju, w starych relacjach jest zdjęcie tego ładnego domu.
Na dukcie w dolince przez kilkadziesiąt metrów intrygujące ślady, początkowo myślałem że wilk, ale w domu na spokojnie oglądając zdjęcia raczej nie. "Moja" stała ścieżka wyprowadzająca do asfaltowej drogi rowerowej coraz bardziej zarośnięta i mocno błotnista.

Bukowie

Scieżka na Bukowie, jeszcze szeroko (Dropska Droga - dojazd do domków w dolince pod Pustelnią), ale zaraz wąsko, stromo i mozolnie pod górę.

Bukowie

Szczytowe ostańce Bukowia, jednego z nielicznych wzgórz Jury Północnej które mimo zyskiwania popularności w mediach społecznościowych dalej emanuje spokojem, a widoki zachwycają...

Bukowie

Widok w kierunku Czatachowej gdzie kolejny "nowy" duży dom wyeksponowany w krajobrazie.

Bukowie

a tu w sronę Doliny Wiercicy i Sokolich Gór.
Poza tym ładnie widoczny zamek w Olsztynie, cementownia Rudniki, Bełchatów, Góra Chełmo i całe Pasmo Przedborsko-Małogoskie, starsze zdjęcia z tego miejsca się m.in. w relacjach grudzień 20', grudzień 29' i tam linki do jeszcze starszych

Bukowie

Skałeczki przy szybkim zjeździe z Bukowia

Bukowie

Wąwóz pod Bukowiem, w noworocznej relacji wąwóz i trzebniowskie ostańce.

Trzebniów

Kacza Skała na północnym krańcu Trzebniowa

Trzebniów

Kozubiec - jedno z najciekawszych miejsc koło Trzebniowa i od ponad 30 lat stale zachwyca. Choć inaczej tu wszystko wyglądało, załapałem się jeszcze na widok uprawnych pól na zboczach tej doliny...

Trzebniów

I skończyła się jazda - w wąwozie płynne błoto po kostki i trzeba było bocznym zanikającym na przełaj do Brzezin

Trzebniów

j.w.

Trzebniów

By wyjść na łąki ponad wąwozami ostatni odcinek przez jeżynową brzezinę, parę lat temu było prościej...

Brzeziny

Nad Brzezinami w morzu nawłoci skąd wypłoszyłem kilka dzików.

Brzeziny

Dawne gospodarstwo Bajorów w Brzezinach zaorane, zostały tylko dwa małe fragmenty fundamentów/podmurówek budynków.
Miejsce i jego smutna historia opisana jest m.in. w temacie Brzeziny gm. Niegowa [...] na Forum Jurajskim.

Brzeziny

Ostatni kawałeczek pod górę, teraz asfaltem chwila moment, dawniej po deszczach była by mozolna wspinaczka w lepiącym błocku.

Brzeziny

Cyk i kolejny nowy dom w Brzezinach

Dolinka pod Damiakiem

Na rozstajach niknących dróg ponad Dolinką pod Damiakiem, o zabudowaniach na Liszkach już ostatnie stare owocowe drzewa świadczą.

Dolinka pod Damiakiem

Pod Damiakiem, stare zdjęcia w archiwum są w sporej ilości acz trzeba mozolnie szukać, ew. kilka linków w relacji z sprzed dokładnie 2 lat

Dolinka pod Damiakiem

Też błota sporo, ale ono zawsze w dużych ilościach tu było.

Dolinka pod Damiakiem

W stronę Mzurowa

Kacin

Trzy Drzewa nad Kacinem

Antolka

A Kacinie odpuszczam kolejne błocko i już asfaltem za Antolkę.

Antolka

Podjazd na Ostrowy, wstecz widok na Wielką Górę i Grzedę Mirowską z oboma zamkami.

Ogorzelnik

Zjazd do Ogorzelnika z widokiem na Skałki Kroczyckie, Podlesickie i Rzędkowickie

Hucisko

Przez zarośla koło Huciska, nie było źle i droga w sporej części ponownie przekarczowana :)

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl