Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka rowerowa - rowerkiem na Czarny Kamień i Damiak - 7.11.2021r.

Pogoda taka sobie, znaczy nieco słońca ale i silny zimny wiatr oraz zapowiedź pełnego zachmurzenia, jednak spontanicznie ruszam MTB na stare ścieżki. Miejsca znane mi od dawna, lecz szczególnie na przełomie lat 90/00 czyli po przeprowadzce do Włodowic penetrowałem je rowerem bardzo intensywnie i dogłębnie. Ostatnia powiedzmy dekada to już nieco rzadsze wyjazdy czysto terenowe, częściej asfaltami/szutrami szybko tam przejeżdżałem. Teraz trzeba by wrócić do metody sprzed laty by jeszcze się tą dawną niekomercyjną Jurą nacieszyć...

Foto z Sony TX30, zapewne ujęcia względem relacji archiwalnych będą się powtarzać.

Dystans: 40km,
Trasa: Włodowice - Jaworznik - Brzeziny - Mzurów - Ogorzelnik - Hucisko - Włodowice, co jest powtórzeniem m.in. trasy z 15.10.06' i wielu wielu innych.
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys, ciągła czerwona to drogi asfaltowe).

Włodowice

Kuesta jurajska we Włodowicach, zjazd z Pańskiej Góry w Dolinę Górnej Warty, gdzie lasami stałą trasą jadę do Jaworznika

Jaworznik

Jaworznik - Gorzkowce, staw z wysepką.

Jaworznik

Widok na Parchowotkę z pól nad Jaworznikiem

Jaworznik

Jaworznik-Niwy, kota 406 ze specyficzną murawą napiaskową, a sam piasek z dużą ilością buł krzemiennych.

Czarny Kamień

Lata, autentycznie lata nie byłem na Czarnym Kamieniu, znaczy dołem jeździłem regularnie, lecz na skałki nigdy się wdrapać nie chciało.

Czarny Kamień

Czarny Kamień - pod skałami mocno zryte, a skała obita.
Stare foty z 2003r. są w archaicznej galerii na JuraPolska.pl - foto 1, foto 2, foto 3, zresztą wrzucę je na bloga w większym rozmiarze i dodam tu link.

Czarny Kamień

Od skałek do szlaku jadę skrajem garbu, który ciężko oddać an zdjęciu a ciekawy jest niezwykle. Z jednaj strony typowy sosnowy rachityczny las na piachach, a skarpa porośnięta bukami i grabami, o tym miejscu dyskutowaliśmy na Forum Jurajskim

Moczydło

Z południowego skraju Freciej Góry, gdzie docieram już praktycznie całkowicie zarośniętą polną drogą, widok na Wielką Górę, Grzędę Mirowską, Skały Łutowca i Górę Zborów. Swoją drogą to ten widok podczas manewrów harcerskich w 87' zadecydował o sympatii do Jury. Znaczy nie ten dokładnie gdyż wtedy lasów i krzaczorów niewiele a skały były dominantą krajobrazu.

Brzeziny

Bukowie i Walasówka nad Trzebniowem z niewidocznymi na fotce krążącymi ponad doliną krukami i myszołowami.

Brzeziny

Kruki podrywające się z sarniej padliny na wjeździe do Brzezin.

Postaszowice

Zjazd do Wąwozu Tarnówki, gdzie szczęściem się nic nie zmieniło. Nie nie tak - zmieniło się dużo, część pól/łąk zarosło lasami, skałki w krzakach giną, lecz nie zabudowano, nie zagrodzono, lessowych błotnistych duktów nie utwardzono, starych drzew nie wycięto a i śmieci niewiele.

Wąwóz Tarnówki

W Wąwozie Tarnówki, starsze zdjęcia są w relacjach z np.: 22.11.2003, 30.09.2007

Koci Łeb

Skała Koci Łeb, starsze zdjęcia z Dolinki pod Damiakiem np.: 3.11.2010, 19.09.2010, 17.06.2010, 22.10.2013 (wyszukiwarka guglowa dla bloga niestety coś szwankuje, a jeszcze na dysku mam materiał archiwalny z kilku mocno intensywnych lat)

Damiak

Dolinka pod Damiakiem rozryta i by oszczędzić taplania w lessowym błocie rower na plecy i jak to dawniej nie raz nie dwa bywało z buta na Damiak. Ta sam skałka lecz z innej perspektywy w relacji 20.05.2007

Damiak

Jak na północną część Jury deniwelacje spore, zbocza strome a że lessowe to po deszczach bywa ślisko, bardzo ślisko...

Damiak

Na dachu tej części Jury z widokiem Gór Gorzkowskich.

Damiak

Widok z Damiaka na Niegową

Damiak

Z widokiem na Lelów i Staromieście.

Mzurów

Mzurów, gdzie zawsze staram się przez dawny folwark przejechać.
Jakaś fotka opłotków jest w relacji 27.12.2017, a przeglądając w poszukiwaniu innych zdjęć trafiłem na relację z lutego 2017. To tak niedawno a teraz bym chyba nie dał rady takiej trasy zrobić :(

Kacin

Mkniemy do Kacina, a pamiętam jak tu wcale nie tak dawno jakieś 18 lat temu ;) błotnista gruntowa droga była...

Antolka

Do Antolki z górki na dobrym asfalcie a ja kręcić dość konkretnie musiałem pod silny wiatr... Przy okazji - szkoda grabowego szpaleru przy drodze.

Ogorzelnik

Nad Ogorzelnikiem z widokiem na Grzędę Mirowską

Włodowice

Już prawie w domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl