Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka rowerowa - z Pilicy przez południową część Progu Lelowskiego i Dolinę Górnej Pilicy - 18.03.2020r.

Pogoda wspaniała - ciepło, słonecznie, ptaki śpiewają, niestety w prognozach straszą powrotem "zimy", a virus szaleje...
Warunki idealne by się w końcu ruszyć na rower, gdzieś gdzie pusto, cicho, spokojnie i bez nadmiaru górek, znaczy Próg Lelowski nada się doskonale.
Do Pilicy dotoczyliśmy się samochodem, a fotki z Sony TX30.

edycja 29.03.2020
Przez wpis na fb dotarłem do ciekawego opracowania: G. Biliński, Wiejskie budownictwo drewniane i jego stan na ziemi olkuskiej - niewielki PDF do pobrania. Bardzo ciekawe opracowanie z licznymi planami, rysunkami i archiwalnymi zdjęciami.

Dystans: 60km, czas wycieczki: prawie 5h
Trasa: Pilica - Przychody - Otola - Rokitno - Obiechów - Łany - Wierbka - Pilica
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Pilica

Start jak zwykle z parkingu przy zespole parkowo-pałacowym w Pilicy.

Dolina Pilicy

Na opłotkach Kol. Dobra i Wierbki w Dolinie Pilicy kwitną w coraz większych ilościach fiołki, szczególnie aromatyczne podczas popołudniowego powrotu. Od kilku lat już tradycyjnie jeżdżę pod koniec marca i w kwietniu na Wyżynę Miechowską w poszukiwaniu tego zapachu i oczywiście również kwitnących miłków wiosennych.

Wierbka

W Wierbce jeszcze co nieco starej zabudowy się ostało...

Wierbka

Pierwszy podjazd podczas wycieczki do ruin pałacu Aleksandra Moesa w Wierbce

Wierbka

Ruiny w Wierbce

Wierbka

j.w.
Jakieś inne fotki są w relacji z listopada 2017r.

Wierbka

Druga i ostatnia górka na trasie, czyli przejazd przez garb rozdzielający Dolinę Pilicy od równolegle biegnącej Doliny Żebrówki.

Próg Lelowski

W dole Przychody, na górce Dobraków, po prawej Ojców, a ogólnie to typowy krajobraz południowej części Progu Lelowskiego

Wierzbica

Stara zabudowa w Wierzbicy (Stara Wieś), podobnie jak w innych wsiach Progu/Jury znika w zatrważającym tempie.

Wierzbica

Opłotki Wierzbicy

Próg Lelowski

Ulubiona kapliczka nad ledwo płynącą Żebrówką między Wierzbicą a Otolą, w archiwalnych relacja są jej inne ujęcia (najstarszą fotkę mam chyba z listopada 2003r. fotka z relacji 8.11.2003

Otola

Przekładaniec starszego i "nowszego" budownictwa w Otoli, gdzie podobnie jak w innych wioskach regionu buduje się bardzo dużo nowych domów, a rolnictwo w ostatnich nastu-latach dostało potężny zastrzyk finansowy. Ten dom na pierwszym planie zapewne długo nie postoi, gdyż za nim już gotowy nowy dom...

Otola

Odnowiona kapliczka słupowa w Otoli, kilkadziesiąt metrów dalej kolejna.

Otola

Zagadkowy krzyż (dawniej otoczony paroma rosochatymi drzewami) na niewielkim kopcu wśród pól nad Otolą.

Otola

Kamienna kapliczka w Otoli Starej Wsi, troszkę bardziej okazała od bardzo licznych zbliżonych materiałem i formą w dolinach Żebrówki i Górnej Pilicy.
Niestety kawałeczek wcześniej w miejscu ciekawego budynku (foto z 2007r.) postawiono nowy dom mieszkalny - kolejna strata dla krajobrazu kulturowego. Kolekcję starych fotek z Otoli można zobaczyć na stronie Gminy Żarnowiec

Jeziorowice

Ostatni dom Jeziorowic, ładnie utrzymana zagroda typu "okół" z drewnianym budynkiem mieszkalnym i kamiennymi (albskie piaskowce) budynkami gospodarczymi. Rodzaj pokrycia dachu - dachówka ceramiczna, jest bardziej typowa dla Doliny Górnej Pilicy i terenów na wschód, niż sąsiedniej Jury.

Rokitno

Duuuuuży przeskok i zamieszkana chata kryta strzechą w Rokitnie Podlipiu, starsze fotka tego i kilku innych domów w relacji z lipca 2013r.

Rokitno

Przekraczamy granicę województwa śląskiego i świętokrzyskiego, kawałek dalej w lesie postój regeneracyjny. Mimo że na e-biku wysiłek jest niewielki to jednak nogami kręcić trzeba i 4 litery odwykły od siodełka ;)

Dolina Górnej Pilicy

Płaska jak stół Dolina Górnej Pilicy między Dąbrowicą a Obiechowem.

Pilica

Pilica i młyn w Dąbrowicy.

Obiechów

Drewniany kościół, drewniana poczta i domy - witamy w Obiechowie.
Inne zdjęcia w/w są w relacji z lipca 2013r., czerwca 2017r., listopada 2012r., lub sierpnia 2009r.

Obiechów

Na opłotkach Obiechowa kolejna przerwa regeneracyjna, a to praktycznie połowa trasy z czego od Łan będzie pod wiatr. Szczęściem prądu dużo i żona może na mocniejszym trybie wspomagania jechać.

Jasieniec

Opuszczona stacja benzynowa w Jasieńcu.

Jasieniec

Opłotki Jasieńca.

Dolina Pilicy

Źródło w Łanach, w linkowanych wcześniej relacjach są lepsze jego ujęcia.

Łany

Wspaniale położony nad Pilicą dom w Łanach Wielkich.

Łany

Wąskim asfaltem w Dolinie Pilicy do Łanów Małych omijamy Żarnowiec.

Wola Libertowska

Ciekawa sprawa w Woli Libertowskiej gdzie kilka kapliczek/świątków zwróconych jest frontem do domów a "plecami do drogi".

Wola Libertowska

Kolejny drewniaczek jeszcze trzymający się nad Pilicą w Woli Libertowskiej.

Wola Libertowska

I jeszcze jeden na zachodnim krańcu Woli, gdzie kończy się asfalt a gruntowa droga biegnie wzdłuż Pilicy.

Dolina Pilicy

Niestety droga w pewnym momencie się skończyła, znaczy była jak najbardziej w postaci wypełnionych płynnym błotem bardzo głębokich kolein. Ciężki sprzęt rolniczy przejedzie, dostawczak musiał cofać, my łąkami obeszliśmy...

Dolina Pilicy

Wracamy na ubity choć mocno dziurawy trakt.

Dolina Pilicy

Prace na polach ruszyły na całego.

Dolina Pilicy

Ruiny młyna w Maleszynach z ocalałą turbiną pędną.
Młynów wodnych na Górnej Pilicy, Krztyni, Białkach było bardzo dużo, a rzeczki to naprawdę niewielkie. W jazie sąsiedniego skąpałem się podczas krótkiego spływu latem 2014r.

Wierbka

Wjazd do Wierbki, wygląda że bobry przepędzono.

Dolina Pilicy

Kamieniołom wapieni jurajskich rozcinający zbocze Doliny Pilicy na pograniczu Dobrej i Wierbki. Takie samo ujęcie, ale z córką, jest w relacji sprzed roku.

Pilica

Rozkopana ulica Krakowska w Pilicy, czyli koniec mordęgi ;)

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl