Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Nagłowic - 22.09.2015

Realizacja wyjazdu zaplanowanego na 17 września, czyli wioskami do Nagłowic. Ciepło, nawet zbyt ciepło, słonecznie i silny wschodni wiatr który raz przeszkadzał, raz pomagał w jeździe. O ile większość trasy była mi znana i wiedziałem czego się spodziewać to rozczarował mnie odcinek Mękarzów - Nagłowice. Było tam kilka bardzo fajnych krótkich szutrowych fragmentów, ale całość bez wyrazu, co dziwne zważywszy iż w sumie sąsiednie okolice Radkowa - Oksy bardzo lubię. Ale ogólnie wycieczka aż do powrotu na Próg Lelowski udana, od okolic Irządz wracało mi się trochę gorzej lecz o tym poniżej.

Dystans ok. 142km, czas ok. 7:30h
Włodowice - Dobrogoszczyce - Lelów - Przyłęk - Drużykowa - Dębnik - Chycza - Nagłowice - Trzciniec - Chlewice - Wywła - Szczekociny - Irządze - Biała Błotna - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Cmentarz wojenny w Kotowicach

Na początku jadę na cmentarz z WW w Kotowicach gdzie wczoraj wieczorem wstępnie ustawiliśmy wracający z konserwacji krzyż nagrobny majora Gerharda von Bessewitza. A powyżej konserwator Dominik kończący prace na kwaterze majora, o drzewo oparty drewniany "krzyż zastępczy" wstawiony na czas konserwacji oryginału.

Nad Dobrogoszczycami

Na pograniczu Jury i Progu Lelowskiego, a dokładniej nad ostatnimi domami Dobrogoszczyc.

W stronę Sokolnik

Polną drogą w stronę Sokolnik, a widoczne górki to już Próg Lelowski.

W stronę Sokolnik

Prawie jak w okolicach Miechowa.

Sokolniki

Drewniany pochodzący z 1928r. kościół w Sokolnikach, niestety czas spore spustoszenia w zabudowie wsi czyni i m.in. tej chaty już nie ma :(

Sokolniki

W Sokolnikach-Poprzeczne nowy asfalt kładą, a ja kieruję się skrajem Brzozowej Góry szutrem i dalej wąskim asfaltem do Staromieścia. Wcześniej jednak krótka przerwa na 3 dojrzałe pyszne gruszki.

Przyłęk

Duży przeskok i już Przyłęk z budowa nowego mostu nad Pilicą. Wg słów jednego z pracowników firmy wykonującej tam prace koryto rzeki zostało z gruzu uprzątnięte, jednak projekt przewiduje wysypanie dna pod mostem gruzem skalnym.

Starzyny

Starzyny - na wschód od doliny Pilicy coraz częściej jako pokrycie dachów starszych domów spotykana jest dachówka ceramiczna.

Droga DW795

Między Starzynami a Drużykową droga zamknięta, gdyż nowy dywanik asfaltowy kładą. Na szczęście rowerem dało się przejechać i tylko mały fragment poboczem musiałem przejść.

Mękarzów

Rozstaje przed Mękarzowem.

Mękarzów

Mękarzów.

Do Chlewskiej Woli

Wygodny szuter przez lasy górnej źródliskowej części Doliny Białej Nidy w stronę Chlewskiej Woli, oczywiście wszystko co dobre szybko się kończy a w tym wypadku zaczyna się piaszczysty leśny dukt. Tak jak we wstępie nadmieniłem - jakoś średnio dobre wrażenie te okolice wywarły.

Dębnik

Choć były wyjątki i parę bardzo przyjemnych i do jazdy i widokowo odcinków białymi szutrami.

Kwilinka

Rzeka Kwilinka (dopływ Białej Nidy) na skraju zespołu dużych stawów koło miejscowości Kwilina.

Kossów

XVIIw drewniany kościół w Kossowie i warto zerknąć jeszcze np. na stronę kossow.allegata.pl, gdzie sporo wiadomości o całej okolicy. Dalszy odcinek przez Chyczę bez rewelacji ale też i nie najgorzej - asfalt, trochę szutru, widoków brak, oznakowanie szlaków rowerowych tak jak wszędzie w tych stronach bardzo słabe.

A przy okazji na stronie „ONLINE” s.c. są zdjęcia okolicy z wysokich masztów w Kossowie, Szczekocinach, Radkowie, Irządzach itd. - warto zerknąć.

Nagłowice

Dworek/muzeum Mikołaja Reja w Naglowicach.
Mimo że przez Nagłowice przejeżdżam dość często to dopiero podczas tej wycieczki objeżdżam całą miejscowość łącznie z parkiem.

Nagłowice

Między Nagłowicami i Rakoszynem - charakterystyczna dla bardzo szeroko pojętego regionu lokalizacja cmentarza na górce.

Rakoszyn

XVIIIw. kościół św. Stanisława w Rakoszynie

Rakoszyn

W końcu zmiana i między Rakoszynem a Trzcińcem krajobraz falować zaczyna. Z Kol. Trzciniec ładne widoki na wzgórza Pasma Małogoskiego i Chęciny były.

Trzciniec

Szutrami przez niewielkie przysiółki i siedliska między Trzcińcem a Jaronowicami.

Jaronowice

j.w.

Jaronowice

Kapliczna w Jaronowicach przy drodze DK78 którą kawałek jadę do Chlewic

Chlewice

Gdzieś między Chlewicami a Księżym Polem (Słupią)

Księże Pole

Księże Pole, widok na odległą Białą Górę i pagórki Garbu Wodzisławskiego.

Wywła

Białe szutry rozcinające pole bitwy kościuszkowskiej pod Szczekocinami

Wywła

Kopiec Bartosza Głowackiego.

Dolina Pilicy

Piaszczysty dukt między Gawronami a Chałupkami.

Dolina Pilicy

Młyn i dzicza zagroda przy stawach powyżej Szczekocin.

Dolina Pilicy

Przez stawy koło Szczekocin biegnie czarny szlak pieszy do centrum Szczekocin.

Dolina Pilicy

j.w.
Niestety przekopano przejście na skraju Lasu Gąszcze, a że skakanie przez szeroki rów, czy tez brodzenie po bagienkach nie do końca mi w smak było pojechałem dalej groblami, które miejscami na mające skończyć się w stawach wyglądały. Ostatecznie wyjechałem na terenach "kombinatu" w Szczekocinach, choć przez zamieszanie z mostkiem zapomniałem że miałem sprawdzić grodzisko na terenie stawów.

Szczekociny

Pałac w Szczekocinach.

Szczekociny

Mostek na Krztyni między Szczekocinami a Siedliskami

Siedliska

Siedliska, dawna szkoła. W miejscowości pozostałości potężnego folwarku i niedostępny murowany pałac.

Okolice Irządz

Zapowiada się łady dom między Sieliskami a Wygiezłowem (Kol. Wyżki).
Kilkanaście sekund po wykonaniu tej fotki leżałem na asfalcie, dobrze że nowym i gładkim jak stół bo inaczej bym się nieźle poharatał. Robiłem zdjęcie obrócony, jedna ręka na kierownicy, drugą trzymam aparat. Fota zrobiona, obracam się i kątem oka widzę kota wyskakującego z wysokiej trawy prosto na drogę - próbuję go ominąć z prawej, hamulec, przednie koło zsuwa się z krawędzi asfaltu tracę równowagę i gleba. Obtarte przedramię, bolący bark (do kompletu z od dawna bolącym łokciem), trochę obtarte klamki, pedał i scentrowane przednie koło. Sprawca oczywiście nawiał (nic mu się nie stało), prędkość w sumie nie była duża stąd bez większych szkód się obeszło i można jechać dalej...

Okolice Irządz

Zabudowa Progu Lelowskiego.

Irządze

UG Irządze mieszczący się w XVIIIw. wielokrotnie remontowanym i przebudowywanym dworze.

Próg Lelowski

Krajobrazy Progu Lelowskiego.

Kostkowice

Remontowana zapora zalewu w Kostkowicach / Dzibicach.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl