Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - spacer - w widłach Białki Lelowskie i Pilicy - 7.03.2023r.

Geograficznie tereny Niecki Włoszczowskiej, jednak w tym moim prywatnym podziale turystycznym podciągam teren pod Północną Jurę.

Spacer będący w pewnym sensie pokłosiem o dzień wcześniejszego spotkania w katowickiej siedzibie Śląskiej Organizacji Turystycznej, a dotyczącego projektu Kajakiem przez Śląskie. Wtedy chyba po raz pierwszy publicznie przedstawiono nowe mapy i oznakowanie kolejnych odcinków rzek w Województwie Śląskim.

O oznakowaniu Górnej Pilicy, Krztyni i Białki Lelowskiej wiedziałem wcześniej (tablice zamontowano jesienią), zresztą jeszcze wcześniej brałem udział w konsultacjach dotyczących Pilicy i Krztyni. Pogoda z tych mało sprzyjających więc zdjęcia z wideł Białki i Pilicy bardziej dokumentacyjne.

Foto z Samsung GX10 i Sony TX30 przepuszczone przez SilkyPix

Kajakiem przez Śląskie

Mapy szlaków kajakarskich w Województwie Śląskim. Dwie pierwsze pozycje tzn. Warta/Liswarta (wyd. 2020r.), oraz Pilica/Krztynia/Białka są bezpłatnie dostępne dla naszych Klientów.Białka Lelowska na wysokości stawów w Białej Leśnej.
Od strony Gródka najpierw spory kawałek przez średnio atrakcyjny las i ciekawe Łąki Bielskie ze starą drogą wiodącą przez "mokradła" i suchą zalesioną wyspę ponad nimi się wynoszącą.jw.
Niestety odcinek od młyna w Białej do ujścia ulgi przed Wąsoszem i biegu "naturalnego" w Koniecpolu znam tylko z lądowych wędrówek/przejazdów wzdłuż koryta (np. 4.03.2018). Na kajak dla mnie za dużo przeszkód, choć woda tu super jak w Wiercicy, pływałem tylko po górnym odcinku między Lelowem a BiałąJedna z licznych zwałek, woda czysta lecz pływających śmieci typu butelki nieco jest.Przed ruinami młyna Wydartuchy (Drochlin) Białka płynie płytkim naturalnym parowem.jw.jw. a za krzakami widać jedną z tablic ostrzegawczych o przeszkodach na dawnym młynie.Pozostałości młyna Wydartuchy, chyba trochę mniej przeszkód niż jak byłem rowerem, ale i tak za dużo jak na moje kajakowe preferencje.
Zdecydowanie bardziej wolę Środkową Pilicę, lub Wartę poniżej Radomska.Jedna z nowych tablic, aczkolwiek nie chodzi o krzaczory stanowiące tło ;)Zalane łąki przed Aleksandrowem.Potężny dąb przy piaszczystym dukcie wiodącym do kładki nad Pilicą.To już Łysaków nad Pilicą i miejsce gdzie przed kładką i progiem kończymy spływy na dość wymagającym 23km odcinku Szczekociny - Łysaków, lub krótkim 8km Przyłęk - Łysaków. Kajaki nawet przy takim dość wysokim stanie wody jak na fotce (200cm na wodowskazie Wąsosz) należy obnieść!!! są duże kamienie i metalowe pale Larsena w poprzek nurtu. Można zrobić sobie krzywdę, lub poważnie uszkodzić sprzęt.Górna Pilica na wysokości ŁysakowaPotężny jałowiec na lewym wysokim suchym brzegu.Tablica przed Łysakowem.Górna PilicaSpore bobrze rozlewiska na lewym brzegu Pilicy w bardzo charakterystycznym "trójkątnym" zbiegu prostych kanałów melioracyjnych (ładnie widać na geoportalu/lidarze). Wracając znad rzeki zamiast pójść rozsądnie po własnych śladach poszedłem za tropem łosia w borzyny. Jedna "wysepka", druga i tak wylądowałem na środku gdzie już odstępy albo głębokość za duża. Do wyboru było wrócić, lub korzystając ze zwalonych przez bobry drzew przejść w pożądanym kierunku. Udało się bez wodowania, które pomijając temperaturę miłe by nie było. Woda, a właściwie muł na dnie cuchnął tam niemożebnie...Bardzo charakterystyczny meander, na którym w niskim letnim poziomie wody fajna piaszczysta łacha.jw.Doskonale czytelna 2 linia umocnień ziemnych niemieckiej Linii B2 (Stellung a2), pierwszą bezpośrednio na krawędzi wyższego zachodniego brzegu Pilicy można obserwować w wielu miejscach od okolic Szczekocin po Sulejów.Żurawie w ostatnich promieniach nikłego tego dnia słońca.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl