Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - spacer - między Suliszowicami a Siedlcem - 14.02.2024r.

Pogoda dziś, jak na luty, wręcz perfekcyjna i wpadł 7km spacer między Suliszowicami a Siedlcem.
Samochód jak zazwyczaj zostaje na Zastudniu (obok boiska budują coś wielkiego) i ruszamy nieco na przełaj oraz leśną drogą do krzyżówki ze szlakiem Zamonitu.

Starsze ralacje z tego skrawka Jury m.in.: 3.01.23, 22.11.22, 13.11.22, 15.03.22, 27.11.21, 4.01.21, 5.10.20, 12.01.20, 26.12.13, 9.05.08

Sony TX30 przepuszczone przez SilkyPixNa wschód od Suliszowic, omijamy tym razem Suliszowicką BramęI spory kawałek wędrujemy pod linią WN w bezpośrednim sąsiedztwie której są dwa ogromne i głębokie stare wyrobiska. Na dnie mniejszego teraz stała woda, ale ciężko tam zejść, do tego trochę śmieci i masa krzaków. Więc zdjęć i tak by nie było... Dawno dawno temu kilka razy przeszedłem się pod ową linią z Turowa do WłodowicZrzut z Lidaru, wyrobiska w lewym dolnym rogu, po prawej u góry Kamieniołom Warszawski.
Górka w sumie spora a wydobywano najprawdopodobniej eluwia piaszczyste glin zwałowych (stąd woda na dnie wyrobiska), czyżby wykorzystywane jako piaski formierskie w odlewnictwie? Będę musiał tam zleźć na dno i popatrzeć co za cudo...Niewielkie wyrobisko w sąsiedztwie szlaków i leśnej (nie tak znowu dawno temu POLNEJ) drogi łączącej Siedlec i Suliszowice. Na śródleśnych polach i nieużytkach między linią WN a Szlakiem Warowni Jurajskich dalej klimat tej części Jury, choć lasu coraz więcej i coraz wyższy on.A oto owa droga, taki typowy jurajski piaszczysto kamienisty trakt i kawałek przez cichy i senny SiedlecKamieniołom WarszawskiKamieniołom Warszawskii jeszcze raz ten sam łomOstaniec vis a vis Skały Pustelnika. Ten masyw może nie tak bardzo, ale sąsiedni i wiele innych w Dolinie Wiercicy są bardzo silnie skrasowiałe. Pełno niewielkich schronisk, dużych jamek, tuneli, oczek a wszystko pięknie "myte".GrzybekWodopój, zawartości kieliszka nie sprawdzałem za to w sąsiedniej kałuży futrzak ugasił pragnienie.Buczyna w Dolinie Wiercicy, przy samej drodze koło Ostrężnika duża wycinka. Tną głównie sosny i brzozy wzdłuż drogi, kawałeczek niebieskiego szlaku może być ciężki do przejścia.Pod Białym Psem, tak sie skała zowie, bo futrzak średnio biały ;)Jeden z najwspanialszych masywów na obrzeżach Doliny Wiercicy - Lisia Skała. W ostatnich latach, no powiedzmy dekadzie tutejsze skały przekarczowano nieco, obito i miejsce jest dość popularne (blisko do samochodów i jest gdzie je zaparkować). Dawniej nawet w środku sezonu i weekendu spotkać tu kogoś to tak pod cud podchodziło.Lisia a w tle Biały Pies, który od tej strony mało fotogeniczny.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl