Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - Do Jaskini w Lelowie i Wąsosza nad Pilicą - 19.01.2019

Pierwszy od 6 tygodni wyjazd rowerowy, forma na poziomie zerowym stąd jadę e-bikiem żony. Po raz drugi w ostatnim czasie przekonuję się ze nie był to dobry pomysł. Po październikowym wyjeździe do Ojcowa wyczyściłem tłoczki i hamulce chodziły płynnie, jednak na początku zimy założyłem m.in. nowe klocki i ponownie tylny zacisk zaczął się zacierać :( a i rower od okolic Gródka ogólnie jakoś strasznie opornie jechał. Po odciągnięciu klocka i nieużywaniu tylnego zacisku (co zimą jest lekkim hazardem) trochę lepiej, ale nie do końca. Albo gdzieś jeszcze coś trze (zostaje tylko sprzęgło silnika), albo naprawdę kondycja poszła się paść bo na płaskim dobrym asfalcie ledwo jechać 17km/h (oczywiście z wyłączonym wspomaganiem) to coś nie halo. Do tego skaczące wskazania/kalkulacje zasięgu na akumulatorze - chyba jeszcze trochę trzeba poczekać aż rozwiązania techniczne pozwolą na 100% pewność zasięgu 200km w takim terenie jak Próg/Jura. Do tego czasu jednak tradycyjny rower da dużo większą swobodę.
Edit:
Czysta złośliwość rzeczy martwych - a dzień później w warsztacie wszystko, znaczy hamulce, ładnie działa i nie obciera. Nie jest to kwestia zimna, bo w warsztacie mróz, zacisku nie czyściłem...

Pogoda wspaniała - lekki mróz, słońce i praktycznie bezwietrznie. Szkoda tylko że na samej Jurze zmrożona gruba śnieżna skorupa uniemożliwia sensowną jazdę w terenie, a na bocznych drogach lodowe koleiny. Zresztą nawet na "głównych" musiałem na początku bardzo uważać gdyż w wielu miejscach asfalt pokrywała cieniutka niewidoczna warstwa gładkiego lodu.
Fotki ponownie z wodoodpornego pstrykadła (Sony TX30).

Dystans: 68km, czas całej wycieczki: 4h
Trasa: Włodowice - Rzędkowice - Zdów - Bliżyce - Ślęzany - Lelów - Biała - Gródek - Wąsosz - Biała - Lelów - Sokolniki - Zdów - Hucisko - Włodowice
Hucisko

Pierwsza górka pokonana a z niej widok na kotlinę Zdowa i wzgórze Ostrowy.

Zdów/Bliżyce

Stromy podjazd ze Zdowa do Bliżyc, gdzie częściowo podprowadzam rower. Na e-biku takiej górki używając wspomagania praktycznie się nie zauważa, ale musiałem się trochę ogólnie rozruszać, bo w dłonie i stopy chłodno po szybkim długim zjeździe do Zdowa.

Bliżyce

Kamienne gospodarstwo w "górnej" południowej części Bliżyc.

Bliżyce

Najbardziej stromy fragment bardzo długiego zjazdu w Bliżycach i tradycyjnie jak to podczas wielu poprzednich zim (wystarczy spojrzeć do archiwalnych relacji) od tego miejsca śniegu coraz mniej. Na południowym krańcu miejscowości regularna zima, na północnym śniegu zero...

Próg Lelowski

To o czym pisałem powyżej - między skrajem Bliżyc a Ślęzanami śniegu już praktycznie brak.

Lelów

Rynek w Lelowie dalej klimatyczny.

Lelów

Jedna z licznych atrakcji Lelowa - Jaskinia w Lelowie / Szczelina Źródło.

Biała

Bobry w Białce czują się doskonale, po lewej w gęstwinie prześwituje bryła pałacu Zwierkowskich w Białej.

Dolina Białki Lelowskiej

Bezśnieżne lasy między Białką a Pilicą i gdzie tu sprawiedliwość? ;)

Gródek

Charakterystyczny wjazd do Gródka, małej osady z chyba tylko kilkoma stale zamieszkanymi domami. Przed laty przez osadę przebiegał tylko piaszczysty duktem którym przejazd w upalny letni dzień był ciężką przeprawą.

Aleksandrów

Przed pierwszymi domami Aleksandrowa skręcam nad Pilicę.

Pilica

Metalowa kładka nad progiem z pali Larsena na skraju Łyskowa. kawałek wcześniej kończy się naturalny bieg Pilicy i w stronę Koniecpola prowadzi uregulowany kanał. Ostatnio byłem tu w u schyłku sierpnia kiedy wszystko wyglądało inaczej, a rozgrzana łąka pachniała macierzanką i wrotyczem.

Dolina Pilicy

Wąski kręty asfalt między Łysakowem a Kuźnicą Wąsowską.

Dolina Pilicy

Kuźnica Wąsowska gdzie podobnie jak w innych wioskach nad Pilicą zachowało się jeszcze trochę ciekawej zabudowy.

Dolina Pilicy

Próg na Pilicy w Wąsoszu przy ujściu kanału Ulgi (poza kadrem po prawej) prowadzącego sporą część wody z Białki Lelowskiej. Więcej fotek z tych okolic m.in. w relacji z marca 2018r.

Dolina Pilicy

Aleksandrów - zabudowa typowa dla małych wiosek całej górnej i środkowej Doliny Pilicy, szkoda tylko że drewniane płoty zastępują betonowe szkarady.

Biała

Centrum Białej Wielkiej.

Biała

Kredowe wapienie budujące zbocza doliny Białki Lelowskiej.

Biała

Kapliczka nad Białą u rozstajów dróg z których jedna stromo wprost do nieistniejącego już młyna prowadziła.

Sokolniki

Jedno z drewniano kamiennych gospodarstw w północnej części Sokolnik a zabudowie typu "okół".

Sokolniki

j.w.

Próg Lelowski

"Zimowe" krajobrazy Progu Lelowskiego koło Sokolnik.

Sokolniki

Stary (lata 20-te XXw.) drewniany nie użytkowany kościół w Sokolnikach.

Sokolniki

W bezpośrednim sąsiedztwie nowsza (lata 70/80-te XXw.) betonowo kamienna świątynia.

Sokolniki

Jeszcze raz kościół drewniany, drewniana dzwonnica z lat 40-tych XXw. i za nimi budynek plebani.
Kościoły są ciekawie położone na małym pagórku w widłach bezimiennych częściowo okresowych potoczków zasilających Halszkę.

Sokolniki

Kapliczka poniżej kościołów przyozdobiona sierżantami, ciekawostką jest kamień - nie wapień a w sporej części piaskowiec albski, którego wychodni nie ma w bezpośrednim sąsiedztwie.

Bliżyce

Przez Poprzeczne jadę ponownie do Bliżyc.

Bliżyce

Północny skraj Bliżyc, opuszczam Gminę Niegowa, Próg Lelowski i wjeżdżam w zimową Jurę.

Zdów

Podjazd do Huciska, ostatnie kilometry wycieczki. Słoneczko coraz niżej i w zacienionych miejscach znowu lodowisko.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl