Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Płaskowyż Jędrzejowski - wycieczka rowerowa - między Górną Pilicą, Białą Nidą a Mierzawą - 25.07.2022r.

Wioskami Płaskowyżu Jędrzejowskiego w upalne popołudnie pachnące dojrzałym zbożem i malinami...
Wyszła kolejna wycieczka "sentymentalna" po terenach gdzie sporo jeździłem kilkanaście lat temu, a ostatnimi czasy mocno sporadycznie. Mimo temperatury, mocnego słońca prosto w nos na powrocie i jakiegoś dziwnego osłabienia (znowu "narywa nieco" i ponownie kij wie od czego, może to tylko przeciążony kręgosłup?) jechało się wspaniale :)

Foto z Sony TX30.

Dystans: 88,5km, czas ok. 5,5h
Trasa: Szczekociny - Czaryż - Dzierzgów - Kossów - Oksa - Cierno - Warzyn - Pawłowice - Sędziszów - Raszków - Szczekociny
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Dolina Górnej Pilicy

Początkowy kawałek przez las DW795 - ruch był niewielki, nawierzchnia dobra i chwila moment można było na boczne dróżki zjechać.

kowa

U wjazdu do Drużykowy, przez którą tradycyjnie jadę "górną" znaczy północną drogą. Kiedyś dawno dawno temu jadąc od strony Starzyn źle skręciłem i bardzo mi ta uliczka przypadła do gustu. Czuć już w niej na całego klimaty "jędrzejowskiego środka niczego" rozrzuconego między szeroko pojętą Jurą a Ponidziem i zachodnim skrajem Gór Świętokrzyskich. W powyższym nie ma nawet cienia jakiś pejoratywnych akcentów, wręcz przeciwnie, gdyż czas zwalnia, komercji brak, spokój a ciekawostek aż nadto...

Płaskowyż Jędrzejowski

Na granicy województwa Śląskiego i Świętokrzyskiego czernieją już pierwsze jeżyny, a przy drogach ogromne ilości jabłonek i mirabelek. Tak z tydzień może dwa i owoców będzie w bród.

Ojsławice

Wjazd do Ojsławic po nowym dywaniku.

Ojsławice

W dawnym parku dworskim, niestety na zakręcie rozebrano najstarszą drewnianą chatę (foto z 2010r.) w Ojsławicach.

Płaskowyż Jędrzejowski

Wola Czaryska - nowych, podmiejskich w formie i zagospodarowaniu palcu, domów przybywa po wsiach w tempie geometrycznym.

Płaskowyż Jędrzejowski

Po sąsiedzku jeszcze resztki starej typowej dla regionu zabudowy drewnianej, a po prawdzie kamienno-drewnianej.
Ciekawe czy powyższy dom do rozbiórki, czy może jako letnisko zostanie? Szkoda tylko dorodnej akacji dawniej przed nim rosnącej.

Czaryż

Czaryż nad którym góruje wzgórek ze zdziczałym parkiem podworskim. Samego dworu już niestety nie ma...

Czaryż

Kapliczka w pobliżu rozstajów alei/dróg między dworami w Czaryżu, Bieganowie i Bałkowie. Fotki inne są m.in. w relacjach z kwietnia 17', czy września 18', obecnie dwór w Bałkowie remontowany, a stare kamieniołomy u wjazdu do miejscowości zarosły już całkowicie.

Dolina Białej Nidy

Wykarczowano niskie wydmy którymi biegnie wąski asfalt tnący Dolinę Białej Nidy między Bałkowem a Dzierzgowem.

Dzierzgów

Tradycyjny układ i typ zabudowy na uliczce za kościołem w Dzierzgowie.

Dzierzgów

Niecodzienny w formie krzyż na opłotkach Dzierzgowa.

Dzierzgów

Rzut okiem wstecz na Dzierzgów z dominującą bryłą kościoła z początku XXw. W miejscu szutru nowy wąski asfalt po którym pod górkę jedzie się przyjemniej, jednak szkoda nieco klimatu. W relacji z maja 16' jest fotka z nieco większej odległości, oraz Kwilinka w Kossowie która teraz prawie całkiem wyschnięta :(

Dębnik

W Dębniku po staremu i potężna papierówka z pachnącymi jabłkami.

Płaskowyż Jędrzejowski

Gdzieś na końcu świata klimat jeszcze trwa. Niestety to już ostatnie chwile, gdyż w tej zapomnianej wioseczce za lasami i pagórkami 6 czy 7 nowych domów.

Płaskowyż Jędrzejowski

Kilka z nich, nowych znaczy.

Kwilina

Nepomucen pod jarzębinami w Kwilinie.

Kossów

W Kossowie aż zęby mi ścierpły :(

Kossów

Widok w drugą stronę nie taki zły, jak by tak jeszcze tablice zlikwidować?

Kossów

Poprzednie zdjęcie mocno tendencyjne było, gdyż XVIIIw. kościół MB Częstochowskiej w Kossowie jest piękny i ciekawie położony, jednak za mazanie jaskrawymi farbami ogrodzeń, elewacji i przydrożnych świątków łapy usychać powinny. Wieś lubię, ale podobnie jak w Obiechowie gdzie zniszczono ciekawe ogrodzenie drewnianej świątyni, przykro się autentycznie zrobiło. Czemu/czego się "czepiam" jest przykład w relacji z marca 21'

Biała Nida

Biała Nida w Podłaziu, przy moście ciekawe gospodarstwo i podniszczony Nepomucen, kawałeczek dalej w centrum Dąbia opuszczona szkoła.

Rzeszówek

Kolejny pagórek porośnięty starodrzewiem kryjącym pozostałości XIX dworu a szczelnie otoczony olbrzymimi polami kukurydzy i słoneczników, znaczy Rzeszówek wita.

Oksa

Klimatyczny zadrzewiony rynek w Oksie z typowym dla PRLu pawilonem handlowym. Po krótkiej przerwie na nieco zimnego płynu ruszam dalej mijając tym razem bez postoju dawny zbór, obecny kościół którego zdjęcia są w starszych relacjach.

Popowice

W Popowicach też nawy dywanik w miejscu dawnej polnej drogi nad Białą Nidę.

Biała Nida

Ostatni rzut oka na Białą Nidę i rozpoczynam łagodny acz dość długi podjazd do Cierna. Szczęściem droga leśna i cienia pod dostatkiem :)

Cierno

Coraz mniej takich domków w Ciernie i ogólnie w mych ulubionych okolicach - remont jest często bardzo, bardzo kosztowny, układ nie odpowiada obecnym wymaganiom a i fachowców coraz mniej zostało. To naprawdę ostatnie lata by jeszcze poczuć zanikający klimat i choć zdjęcia porobić.

Cierno

Jak zawsze, kiedy tu dane mi trafić, klimatyczny XVIw. kościół pw. św. Jakuba Apostoła i św. Marcina w Ciernie-Żabińcu. Nawet szum niosący się z pobliskiej DK78 nie zaburza spokoju tego miejsca.

Płaskowyż Jędrzejowski

Żniwa na Płaskowyżu Jędrzejowskim.

Płaskowyż Jędrzejowski

Płaskowyż Jędrzejowski - bardzo charakterystyczne drzewo na garbie ponad Warzynem II który to rozdziela zlewnię Białej Nidy i Mierzawy.

Dolina Mierzawy

Zjazd z Zagórza w stronę Krzcięcic i Doliny Mierzawy z ładnymi widokami na pagórki Garbu Wodzisławskiego. Lecz zanim mogłem mknąć w dół trzeba było odstać co nieco na przejeździe kolejowym LHS, szczęściem budynek dróżnika nieco cienia dawał.

Dolina Mierzawy

Bizon w Dolinie Mierzawy, gdzie jadę swoją ulubioną boczną dróżką przez Wojciechowice, zaplecze Boleścic i Pawłowice

Sędziszów

Szykuje się bardzo fajny "deptak" nad Mierzawą w Sędziszowie-Bąkowcu.
Dalsza trasa to tradycyjnie Tarnawa, Szałas, Raszków i Chałupki - zmian zbyt dużych w krajobrazie nie zauważyłem, zresztą jeżdżę tu częściej niż po wcześniejszych okolicach.

Szczekociny

No i koniec rowerowania teraz tylko powrót samochodem przez Pradła i lekko w kółko Skarżyce by nie jeździć lasem po dziurach omijając rozebrany wiadukt nad CMKą na Wygodzie.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl