Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - z Włodowic Doliną Górnej i Środkowej Pilicy do Krzętowa i Cielętnik - 5.05.2017

Typowy użytkowo-kondycyjny wyjazd nad Środkową Pilicę by sprawdzić stan wody w porównaniu do ubiegłego tygodnia.
Wyjazdu nie planowałem i zachęcony przedpołudniowym słońcem ruszam późno kilkadziesiąt minut przed południem. Niestety prognozy się sprawdziły i słońce było chwilowym błędem w matriksie - już na wyjeździe ze wsi chmury, zjazd do Zdowa mgła i zimno do tego stopnia, że na początku podjazdu do Bliżyc zatrzymuję się by dopiąć rękawki do kamizelki. Rozważałem nawet rezygnację z jazdy, powrót do domu po rękawiczki i zmianę roweru by pokręcić się terenem po okolicznych górkach. Ostatecznie lenistwo przegrało i szybko pomknąłem do Lelowa. Trasa przejeżdżona rowerem i samochodem setki razy, znam na pamięć każdą dziurę, a mimo to na kilku odcinkach przeklinałem drogowców ;)
Fotki tylko małe, do tego skalowane i wyostrzone w Silkypix jakoś wybitnie kiepsko wyszły.

Dystans ok. 153km, czas ok. 8:10h (całego wyjazdu z bardzo licznymi i dość długimi postojami włącznie)
Włodowice - Bliżyce - Lelów - Łysaków - Koniecpol - Kuźnica Wąsowska - Maluszyn - Sudzinek - Krzętów - Myśliczów - Żytno - Sekursko - Cielętniki - Dąbrowa Zielona - Święta Anna - Złoty Potok - Żarki - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Włodowice

Wyjazd z Włodowic - po słoneczku ani śladu, szaro i mało zielono jak na początek maja.

Bliżyce

Początek Bliżyc, mgła miejscami gęstnieje.

Bliżyce

Obwoźny sklepik w Bliżycach.

Ślęzany

Plantacja porzeczek i truskawek na wyjeździe ze Ślęzan.

Lelów

Białka na wjeździe do Lelowa opadła już do normalnych stanów.
Rzeczka niepozorna, tak wyglądała 28 kwietnia, a czego potrafi dokonać można zobaczyć w relacji z lipca 2013r.

Białka Lelowska

Białka koło Bogumiłka, dalej trasa do Gródka pokrywa się z fragmentem grudniowej wycieczki.

Białka Lelowska

j.w.
Na zdjęciach tego nie widać ale woda szczególnie na drugim mostku była krystaliczna.

Dolina Górnej Pilicy

Za Gródkiem przez gęste chmury bezskutecznie próbowało się przebić słońce.

Dolina Górnej Pilicy

W Łysakowie woda opada, nawet już uskok na progu z pali Larsena się pokazał.

Dolina Górnej Pilicy

Pilica na ostatnich metrach naturalnego biegu powyżej Łysakowa, tak wyglądało to miejsce 5 dni temu.

Dolina Górnej Pilicy

j.w.

Dolina Górnej Pilicy

Między Łysakowem a Koniecpolem przez który szybko bokiem przejeżdżam.

Dolina Górnej Pilicy

Leśna mogiła powstańców styczniowych między Koniecpolem a Załężem. Przejeżdżałem tam tyle razy a dopiero teraz zwróciłem uwagę.

Dolina Górnej Pilicy

Wiosenna szarówka w Dolinie Pilicy.

Dolina Górnej Pilicy

Jaz dawnego młyna w Kuźnicy Wąsowskiej.

Dolina Górnej Pilicy

Przelew młynówki poniżej młyna.

Dolina Górnej Pilicy

Przy młynie przed rowerem przemknął gronostaj nim aparat się uruchomił zwierzak był już w wysokiej trawie. Szkoda trochę bo to już n-ty raz jak nad Pilicą widzę gronostaje a fotek brak. Zatrzymałem się na kolejnym mostku, a tu dwa kolejne myszkują na brzegu. Jeden wlazł na podporę mostku, drugi siedział w zielsku.

Dolina Górnej Pilicy

Siedziałem na rowerze oparty o balustradę mostku i początkowo zwierzak mnie nie dostrzegł, jak tylko próbowałem się wypiąć z SPD czmychną momentalnie. Szkoda że perspektywa kiepska, ale dobra choć taka fotka. W sumie podobnie z zimorodkami - do Krzętowa kilka razy brałem lustrzankę i oczywiście ani ptaszek ani gronostaj nie współpracowały. Jak aparatu nie miałem to prawie na wyciągnięcie ręki były...

Dolina Górnej Pilicy

Lekko zalane pola i łąki w Dolinie Pilicy między Kuźnicą a Grodziskiem.
Tym razem woda była niższa niż w czerwcu 2013 i dało się przejechać "suchym kołem".

Dolina Górnej Pilicy

Poniżej jazu przy kapliczce w Modłej/Pierzakach, więcej fotek z tego miejsca jest w relacji z maja 2015r.

Maluszyn

Opadająca Pilica w Maluszynie.
Co prawda w planach były co najmniej 3-4 spływy lecz ze względu na pogodę trzeba było je przesunąć/odwołać i ostatnio byłem w tej części Doliny Pilicy w Sylwestra 2016r.

Dolina Środkowej Pilicy

W Sudzinku woda wysoka, ale łąki i droga nie zalane, stan zwyczajny fotka z września 2015r.

Dolina Środkowej Pilicy

Zachowując uwagę da się przepłynąć pod mostkiem.

Dolina Środkowej Pilicy

W Sudzinie wygląda to już trochę gorzej i o wywrotkę lub utratę głowy bardzo łatwo. Na zdjęciu oczywiście tego nie widać - nurt jest bardzo mocny, a poziom o ok. 80cm wyższy niż zazwyczaj.

Dolina Środkowej Pilicy

Czarna Włoszczowska w Ciemiętnikach.

Dolina Środkowej Pilicy

Pilica przy zniszczonym mostku w Bobrowniach.

Dolina Środkowej Pilicy

Pilica między Bobrownikami a Krzętowem, stan normalny na przykładowym zdjęciu z kwietnia 2014r., z czerwca 2016r. lub listopada 2016r.

Dolina Środkowej Pilicy

Pilica powyżej Krzętowa, zazwyczaj tu jest koniec spływu.
To samo miejsce w sierpniu 2013r. (tak jest zazwyczaj), widać że woda opada niedawno było jej co najmniej 30-35cm więcej.

Dolina Środkowej Pilicy

Most w Krzętowie, pora wracać ale nie najkrótszą drogą (ile można ;) ).

Dolina Środkowej Pilicy

Nowy dywanik z Krzętowa do Rogów.
Do tej pory było cały czas pod wiatr, pochmurno i zimno. W Krzętowie w końcu odpinam rękawki, od czasu do czasu na razie jeszcze nieśmiało przebija się słońce, ale co najmilsze teraz będzie z wiatrem :)

Rogi

Rogi, wioska na końcu świata. Duża poręba zajęta przez łąki i pola a z 3 stron spory kompleks leśny gdzie czasem widuję jelenie.

Kozie Pole

Przez charakterystyczne skrzyżowanie w Myśliczowie (foto z wycieczki 21.04.2014) jadę kiepskim asfaltem w stronę Silnicy. Po dojechaniu do powyższego nowego mostku w Kozim Polu liczyłem że dalej będzie już dobra nawierzchnia. Niestety ubiegłoroczne zamknięcie tego odcinka spowodowane było tylko pracami przy mostku a reszta drogi to łata na łacie przetykana dziurami i uskokami.

Kozie Pole

Chata na skraju Koziego Pola, widać tez stan drogi...

Silnica

Charakterystyczna stodoła i wiatrak na skraju Silnicy. Powoli rozkwita rzepak, a droga do Żytna (przynajmniej po "mojej" stronie) to czysty koszmar, szczególnie że ruch duży.

Żytno

Krzyż na skwerze przy wjeździe do centrum Żytna (na terenie dawnego cmentarza?).
Niby przez Żytno często nie jeżdżę, jednak jakiś sentyment do tego dawnego miasteczka czuję. Zresztą podobnie jak do kilku innych dawnych czy obecnych małych miasteczek rozrzuconych między Nidą a Wartą. Szkoda tylko że w sporej części ich klimat niszczony jest przez ruchliwe drogi biegnące środkiem, lub bezmyślne "rewitalizowanie" znaczy betonowanie rynków połączone z wycinką wszystkich drzew.

Żytno

Widok na Żytno od południa, na pierwszym planie kapliczka położona nad Wiercicą (lub jednym z jej licznych dopływów).

Sekursko

Potężny spichlerz w Sekursku, położony poniżej pochodzący z początków XXw. zespół dworski Biedrzyckich zdaje się ponownie stanowi centrum potężnego folwarku. Dwór jest zamieszkany, park z ładnym nieforemnym stawem zadbany, a gospodarstwo nowoczesne.
Przez chwilę zastanawiam się czy nie jechać do Soborzyc oraz Starego Koniecpola, jednak przypominam sobie niedawny wpis na Bikestats dotyczący pobliskich Cielętnik i ruszam w ich stronę.

Cielętniki

Cielętniki, XIXw. neogotycki kościół a po prawej ponoć najgrubsza lipa i ogólnie drzewo w Polsce, resztę znaczy pozostałości gorzelni i zespół parkowo-pałacowy zostawiam sobie na kolejną "nadwarciańską" wycieczkę.

Dąbrowa Zielona

Do Dąbrowy Zielonej droga monotonna płaska jak stół, sama Dąbrowa ładnie położona na górce, a w okolicach bez porównania bardziej zielono niż na Jurze.

Święta Anna

Brama zespołu klasztornego / sanktuarium w Świętej Annie, po przekroczeniu ktorej wchodzimy na niewielki dziedziniec kościelny otoczony ciekawymi krużgankami. Szkoda tylko że mur nie tłumi hałasu ruchliwej drogi,ciężko tu o spokój i ciszę...

Święta Anna

XVIIw. barokowy kościół św Anny

Przyrów

Jedna z bocznych uliczek Przyrowa.

Dolina Wiercicy

Ja na złość na fotce nie wyszło - od +/- Cielętnik jechałem w słońcu od północnego-wschodu mając ciężkie niskie chmury. A powyżej rozłożyste samotne drzewo nad Wiercicą na wysokości kościoła św. Mikołaja (zalinkowałem stare zdjęcie, aktualnie wygląda tak).

Złoty Potok

Nie mogłem sobie odmówić - w końcu wiosenny widoczek w Złotym Potoku.

Dolina Wiercicy

Staw Zielony w Dolinie Wiercicy.

Dolina Wiercicy

Pstrągarnia Raczyńskich w Dolinie Wiercicy.

Żarki

Dawna synagoga, obecnie dom kultury w Żarkach.
Piątkowe popołudnie chyba spory wpływ na postrzeganie rzeczywistości miało i dwa razy prawie rozjechany byłem przez przedstawicielki płci pięknej w centrum Żarek.

Żarki

Ruiny kościółka św Stanisława między Żarkami a Jaworznikiem.

Jaworznik

Zjazd z kuesty do Jaworznika z panoramą na kuestę w okolicach Włodowic, Skałki Rzędkowickie i Kroczyckie z Górą Zborów na czele. A wszystko skąpane w niskim plastycznym słońcu z ładnie rozbudowującymi się chmurami. W samym Jaworzniku przy stawach murują coś wielkiego, ruch spory szczególnie motocykli i na końcu wsi tradycyjnie uciekam na polną drogę wzdłuż lasu do wiaduktu. To błąd bo dukt rozkopany z dużą ilością błota (chyba coś tam wylewali) i ogromem świeżo połamanych pod śniegiem drzew. Na wąskich oponach lepiej jednak pod górkę przez Kotowice - dużo szybciej i sprawniej.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl