Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - rowerowy Sylwester w Dolinie źrodkowej Pilicy - 31.12.2016

Wahałem się gdzie pojechać. Z jednej strony cały czas po głowie trasa w Dolinkach chodzi, choć chyba poczekam z nią aż zakwitną wczesnowiosenne leśne kwiatki, z drugiej na Miechowską bym się przejechał, ale dla odmiany po źwiętach siły na górki brak. Zresztą dzień krótki bardzo i gonić tam w pośpiechu sensu nie ma. Wybrałem więc prostą acz ciekawą jazdę Doliną Pilicy, oczywiście z opcją dojazdu samochodem za jurajskie pagórki. Na początku chciałem startować z Lelowa, jednak gdyby kładka w Trzech Morgach okazała by się nie do przejścia to musiał bym wracać po śladzie lub przez Chełmo. Startując z Koniecpola zawsze w odwodzie pozostawało lekkie wydłużenie trasy by na drugi brzeg Pilicy dostać się w Sulejowie. Swoją drogą to dość ciekawe że między Przedborzem a Sulejowem nie ma mostu, było nie było to 45km rzeką.
Wycieczka odkrywcza nie była, nowością był tylko odcinek między Zygmuntówką a Białą Górą, reszta już wielokrotnie przejechana rowerem, przedreptana pieszo, oglądana z kajaka, czy setki razy przejechana samochodem. Wszak na odcinek Pilicy między Maluszynem a Przedborzem kajaki wypożyczamy najczęściej...
Prognozy wieściły piękne słońce, słaby zachodni wiatr i jak na grudzień. wysoką temperaturę. Jak to często bywa sprawdziło się częściowo, wiatr zmienił później kierunek na południowo-zachodni momentami bardziej przeszkadzający w drodze powrotnej. Gorzej było z temperaturą, która znośna zrobiła się dopiero po godz. 11, a może za wcześnie ruszyłem? ;) Rano wszystko bardzo mocno zaszronione, na drogach ślisko i droga do Koniecpola, choć przecież bez przyczepy, zajęła 10 minut więcej niż w lecie.

Dystans ok. 141,5km czas całego wyjazdu ok. 8h, samej jazdy ok. 7h
Koniecpol - Grodzisko - Maluszyn - Krzętów - Przedbórz - Będzyn - Óęg Ręczyński - Trzy Morgi - Szarbsko - Skotniki - Taras - Przedbórz - Dobromierz - Bobrowniki - Maluszyn - Oblasy - Koniecpol
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Dolina Pilicy

Pilica między Koniecpolem a Radoszewnicą.
Koniecpolski rynek zatłoczony stąd samochód zostawiam pod Biedronką, jak na sobotni Sylwestrowy poranek spory ruch, pełno jak to zwykle w małych miasteczkach miejscowych na rowerach średnio zwracających uwagę na przepisy drogowe, do tego nie ma czym oddychać. Zdaje się że trafiłem akurat na "poranny" rozruch ogrzewania bo Chrząstów tonął w smogu.

Okołowice

Między Radoszewnicą a Okołowicami nowy dywanik i nareszcie będzie można jechać bez obawy o wydachowanie przyczepy. Jeszcze w listopadzie na tym odcinku trzeba było jechać osią drogi bo w wielu miejscach różnica między środkiem a krawędzią wynosiła grubo ponad 20cm co przy wysokim środku ciężkości i licznych uskokach nawierzchni wymuszało jazdę wręcz ślimaczą.

Modła

Pukarzów / Pierzaki / Modła - kapliczka św. Piotra (pod linkiem więcej zdjęć z tej części Doliny Pilicy).

Pilica

Meandry Pilicy w pobliżu powyższej kapliczki.
Wzdłuż drogi doskonale czytelne o tej porze roku umocnienia ziemne niemieckiej Linii a2 (Stellung a2 "Merkury", Piliza Stellung)

Maluszyn

Przepięknie położony na wysokiej skarpie ponad Pilicą XVIIIw. kościół św. Mikołaja BW w Maluszynie, fotkę zrobiłem z podestu na końcu schodów wieży bramnej (szkoda że odnowiono tylko elewację) zespołu pałacowego Ostrowskich.

Maluszyn

Maluszyn, most nad Pilicą przez niego przejadę w drodze powrotnej.

Wola Życińska

Rozstaje za Wolą Życińską, przez Krzętów i Rudkę przejeżdżam jak najszybciej się da. Cały czas jest zimno, najgorzej w wilgotnych obniżeniach przy stawach w Pukarzowie, Ciężkowiczkach (zasilanych Wiercicą, oczywiście nie jurajską ;) ), przed Rudką nad potokiem Biestrzykówka i w Óączkowicach k/Przedborza. Najgorzej z uszami, bo wysoki kołnierz polara stale podnosi czapę i kolanami/udami, na co zaradzić ciężko...

Pratkowice

Mam dużą słabość do tego położonego na niewielkim pagórku gospodarstwa w Pratkowicach. Szkoda tylko że silne słońce rozpraszające się w mgiełce i zalewające miękkim światłem zaszronione łąki nad Pilicą jest ciężkie do oddania na zdjęciu.

Pysowa

Piaszczyste garby na lewym brzegu Pilicy w Pysowej k/Przedborza.
Tym razem od Woli Przedborskiej jadę cały czas blisko rzeki zostawiając Bąkową Górę z boku.

źrodkowa Pilica

Wspaniałe piaszczyste skarpy lewego brzegu Pilicy na wysokości Bąkowej Góry.

źrodkowa Pilica

j.w.

źrodkowa Pilica

Kolejny meander zawijający Pilicę o 180 stopni.

źrodkowa Pilica

j.w.

Dolina źrodkowej Pilicy

Obelisk upamiętniający zamordowanych w 1946r. żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Dolina źrodkowej Pilicy

Odcinek od wysokości Dęby po skraj lasu przed Będzynem takimi wygodnymi szutrowymi leśnymi autostradami prowadził.

Majkowice

Majkowice i ledwo widoczne (po lewej poniżej samotnego drzewa na horyzoncie) ruiny XVIw. fortalicji.

źrodkowa Pilica

Miejsce przeprawy przez Pilicę między Majkowicami a Faliszewem (bród szlaku konnego), wiosną z drugiego brzegu zrobiłem to zdjęcie

Dolina źrodkowej Pilicy

W zacienionych miejscach dalej szron, jednak ogólnie robi się na tyle ciepło że odpinam rękawki w kurtce rowerowej. Momentami jest przez to bardzo zimno, ale na słońcu OK a wentylacja bez porównania lepsza. Gdzieś na podmokłych łąkach za widocznymi brzezinami ma znajdować się relikt średniowiecznego grodziska stożkowego.

Majkowice - Piaski

Szpaler potężnych jałowców wzdłuż drogi na skraju Piasków, już w jednej z poprzednich relacji wrzucałem podobne zdjęcie. W bezpośredniej okolicy jest więcej tego typu "alei".

Óęg Ręczyński

Spokojny, po sezonowy, rytm życia w Óęgu Ręczyńskim.

źrodkowa Pilica

Pilica na skraju Óęgu Ręczyńskiego - dobry dostęp do rzeki.

Dolina źrodkowej Pilicy

Polną drogą w kierunku Placówki.

Dolina źrodkowej Pilicy

Przystań kajakarska "Gajówka Pilica", ze względu na trudniejszy dostęp spokojniej tu niż na Placówce, ale dojazd przez teren prywatny i wąski mostek.

Dolina źrodkowej Pilicy

Paskrzyn Dąbrówki - znowu po piaseczku.

Dolina źrodkowej Pilicy

Kolejne umocnienia "Linii a2", można je dostrzec w naprawdę wielu miejscach jadąc/wędrując od Żarnowca wzdłuż lewego brzegu Pilicy.

Dolina źrodkowej Pilicy

Stobnica - Dolna Wieś.
Spora osada młyńska u wylotu głęboko wciętej dolinki potoku Stobieńka (Stobniczanka), powyżej kapliczka przy zniszczonym jazie.
Drugi młyn, na terenie ogrodzonej prywatnej posesji, jeszcze stoi.

Trzy Morgi

U celu, znaczy nowa publiczna droga prowadząca krótkim acz głębokim wąwozem do pomostów kajakarskich i kładki w Trzech Morgach.

Trzy Morgi

Kładka "Małpi Most" nad Pilicą między Trzema Morgami a Zygmuntówką.

Trzy Morgi

No to przechodzimy na prawy brzeg Pilicy.
W lecie strach na poziomie zero ;) bo rzeka tam płytka a dno piaszczyste, ale teraz wody więcej niż latem a kąpiel przy takich temperaturach i odległości od domu/samochodu zbyt zdrowa by nie była. Kładka ma bardzo ciekawą konstrukcję gdyż struktura nośną są napięte stalowe pręty wsparte na kilku przęsłach i do tych prętów przymocowano poprzeczne deski stanowiące podporę właściwej kładki. Widać że niektóre elementy swoje przeszły i o wymianę proszą, do tego zerwał się poprzeczka przy jednym z przęseł i pomost zwisa przechylony. Z rowerem w śliskich butach SPD momentami lekkiego cykora miałem...

Trzy Morgi

Przeszedłem ten pochylony odcinek, przystanąłem na chwilę zerknąć na drugi brzeg i czuję że coś delikatnie szturcha w nogę. Obracam się i opad szczeny - obok stoi spory pies i grzecznie czeka aż ustąpię mu miejsca. Podniosłem rower a on najspokojniej w świecie podreptał dalej...

Trzy Morgi

Ten sam pies na kładce 15 lipca 2020r. - sam mostek naprawiony i chodzi się bez problemów :)

Zygmuntówka

Za kładką zamarznięte starorzecza nad którymi przechodzę tym razem solidną kładką by dojść do okazałego obelisku poświęconego zamordowanym podczas IIWź mieszkańcom Zygmuntówki. Obecnie to parę domków (chyba tylko letniskowe) z naprawdę długim dojazdem piaszczystymi leśnymi duktami.

Dolina źrodkowej Pilicy

Rozstaje leśnych dróg między Zygmuntówką a Szarbskiem.
Zdecydowałem się na ten wariant tylko i wyłącznie ze względu na zmrożone drogi. W lecie jest tu piaskownica gorsza niż na Wieluńskiej i jazda rowerem na wąskich oponach zbyt rozsądna nie jest. Zresztą trochę się z tym zmrożeniem przeliczyłem i zaliczyłem pierwszą od kilkunastu lat glebę przez SPD. Najzwyczajniej nie zdążyłem wypiąć nogi...

Dolina źrodkowej Pilicy

Meander Pilicy pod potężnymi skarpami Białej Góry k/Szarbska.

Szarbsko

Szarbsko mijam bokiem jadąc wzdłuż głębokiego koryta potoczku i ruin jakiegoś sporego budynku o ciekawej konstrukcji kamiennych ścian.

Szarbsko

Obok kapliczka MB z początku XXw.

Dolina źrodkowej Pilicy

Między Starą a Skotnikami - odcinek który strasznie spodobał mi się podczas pierwszego przejazdu samochodem jakąś dekadę temu. Okolica łagodnie pofalowana, teraz dobry asfalt, warto się rowerem pokręcić bo kilka ciekawych miejsc tu jest.

Skotniki

XVIw. drewniany kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Skotnikach.
Sama miejscowość faktycznie jak w zalinkowanym opisie na Wiki przypomina malutkie sympatyczne miasteczko - kolejny powód by wrócić tu rowerem.

Faliszew

Na północnym skraju Faliszewa osuszono łęgi, a na łuku drogi widać odnowiony młyn.

Faliszew

Przy młynie hodowla alpak?

Taras

Niestety między Faliszewem a Przedborzem najkrótsza trasa wiedzie przez Taras i tego fragmentu zbytnio nie lubię. Głównie przez bardzo złą jakość asfaltu z licznymi wybojami i uskokami, przez co trzeba uważać jadąc z kajakami. Mimo że na rowerze nie ma z tym problemu to odcinek monotonny i jazda się dłuży.

Przedbórz

Przedbórz

Przedbórz

Klimatyczna ul. Południowa z widokiem na kamienną gotycką wieżę kościoła pw. św. Aleksego w Przedborzu.

Rączki

DW742 w Rączkach z widokiem na rez. Bukowa Góra i niepozorny XIXw. kościółek pw. św. Trójcy.

Czarna Włoszczowska

Niskie słońce nad Czarną Włoszczowską.

Czarna Włoszczowska

Raz jeszcze łąki nad Czarną przy wysokiej wodzie często całe zalane.

Pilica

Pilica z mostu w Sudzinie.

Dolina Pilicy

Kapliczka między Sudzinkiem a Kątami.

Maluszyn

Zachodzące słońce nad Doliną Pilicy w Maluszynie.



Koniec świata, a nie to tylko przystanek na rozstajach k. Pękowca i początek woj. śląskiego.

Koniecpol

No i ponownie pod Biedronką w Koniecpolu, rower do samochodu, suche "cywilne buty" (niestety SPD w neoprenowych ochraniaczach nie oddychają wcale) i do domu. Swoją drogą Sylwester, godz. 16:30 i wygląda że Biedronka jeszcze otwarta, zresztą we wsiach gdzie w tygodniu ciężko czasem o otwarty sklep teraz wszystkie pootwierane, a pod nimi grupki autochtonów wyraźnie i bezsprzecznie mniej lub bardziej pod wpływem. Ale już totalnie zaskoczył mnie sklepik mobilny w Oblasach kilkanaście minut po 16.

2016 dziwny był - pogoda zdecydowanie gorsza od tej w 2015r. zawodowo lepiej niż nieźle, ale turystycznie bardzo średnio. Mało czasu i/lub sprzyjających warunków stąd duży niedosyt, najmilej wspominać będę trzy wyjazdy:

z Pilicy na północno-zachodnią część Wyżyny Miechowskiej
z Pilicy do pomnika Praojcom i Archeologom na Płaskowyżu Proszowickim
z Olsztyna na Jurę Wieluńską w Doliny Warty, Liswarty i Kocinki

Wszystkie powyższe zdjęcia w wyższej rozdzielczości (1600px) > TUTAJ

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl