Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - na skraj Pustyni Błędowskiej - 6.03.2019

Wyjazd "przed sezonowy" w celu sprawdzenia ew. zmian, drożności ścieżek i ogólnych warunków na Pustyni Błędowskiej.
Turystycznie często przyjmuje się iż Pustynia Błędowska jest jedną z atrakcji Wyżyny K-Cz, czy też Jury K-Cz. Z tym drugim można by się w sumie zgodzić, gdyż to nazwa nieformalna i nie musi być tożsama z podziałem fizycznogeograficznym. Geograficznie Pustynia jest częścią, dokładniej wschodnim krańcem, Garbu Tarnogórskiego wchodzącego w skład Wyżyny Śląskiej. Zresztą zdecydowana większość mojej trasy właśnie po Garbie przebiegała. Wyjątkiem był odcinek Włodowice - Zawiercie ul. Blanowska i stawy na Białej Przemszy w Kluczach...
Fotki nieobrabiane z wodoodpornego pstrykadła (Sony TX30).

Dystans: 80km, czas z postojami: 5:30h
Trasa: Włodowice - Zawiercie - Kazimierówka - Hutki Kanki - Chechło - Klucze - Laski - Błędów - Niegowonice - Łazy - Zawiercie - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Zawiercie

Odnowiony dworzec Kolej Warszawsko-Wiedeńskiej w Zawierciu i nowe "centrum przesiadkowe / węzeł przesiadkowy". Znaczy 4 wiaty przystankowe + plac wcześniejszego parkingu. Napisałem z przekąsem gdyż 2 dni później konkretnie tu zmarzłem czekając rano na autobus w kierunku Olkusza, a jednocześnie doskonale pamiętam stary dworzec PKSu z licznymi stanowiskami. Co prawda na nim również wiaty były kiepskie, jednak w budynku dworca kolejowego wydzielono kasy i poczekalnie dla pasażerów PKSu. Swoją drogą warto pamiętać iż przed remontem droga/plac przed dworcem była wybrukowana tak charakterystyczną dla regionu klinkierówką.

Dolina Czarnej Przemszy

W rozległych lasach porastających źródliskowe doliny Czarnej Przemszy i Mitręgi sporo obszarów podmokłych i zdecydowanie większy niż na sąsiednich pagórkach udział świerków. Powyższa fotka już na czerwonym szlaku między Józefowem a Hutkami gdzie docieram od Kazimierówki tak by ominąć zawsze podmokły odcinek nad samą C. Przemszą. Kilkanaście lat temu sporo wyjazdów z zawierciańskimi bikerami tędy prowadziło...

Centuria

Centuria, jakieś fotki z niższego biegu są w relacjach z 11.12.15', czy 25.11.15'.

Góra Chełm

Rezerwat Góra Chełm, najładniej wzgórze widać z okolicznych pagórków np. widoczek jesienny.

Hutki Kanki

I ponownie odcinek terenowy dalej piaszczystym czerwonym szlakiem Szwajcarii Zagłębiowskiej do Chechła

Chechło

Widok wstecz na Młyńską Drogę i wzgórza nad Grabową. Coraz mniej tych jurajskich kamienisto-piaszczystych duktów.

Pustynia Błędowska

Platforma widokowa na północzną część Pustyni Błędowskiej zlokalizowana na Dąbrówce nad Chechłem.
Dalej czynny poligon wojskowy, nieco informacji o tej części można znaleźć na stronie RZI LIFE+.

Klucze

Niesamowicie ciekawie położony cmentarz przyszpitalny z okresu Wielkiej Wojny. Więcej zdjęć w tym treść tablicy informacyjnej w temacie na forum Strażnicy Czasu. Na jednej fotce lokalizację ciężko oddać, ledwo między drzewami taflę stawu prześwituje, a rosnące na skraju powyginane stare drzewa też poza kadrem.

Klucze

A oto i ów staw widziany z brzegu Białej Przemszy zasilającej ten i sąsiedni zbiornik.

Klucze

Klucze-Osada, stare budynki w sąsiedztwie papierni.

Klucze Rudnica

Staw Czerwony zlokalizowany u podnóża Wzgórza Rudnica w Kluczach.
Po prawej wąska ścieżka przy samej tafli i trzy betonowe studzienki którymi uchodzi do zbiornika niewielki ciek płynący ze źródła w centrum Klucz.

Klucze Rudnica

Przesmyk między stawami.

Klucze Rudnica

j.w.

Klucze Rudnica

Staw Zielony, ściana dawnego wyrobiska i skałki na szczycie Rudnicy.
Górnictwo i przeróbka ubogich rud żelaza w okolicach Klucz ma tradycje sięgające 2 połowy XIV wieku, a dzisiejsze stawy u podstawy Rudnicy (nazwa nie jest przypadkowa ;) ) to nic innego jak zalane dawne wyrobiska w których pozyskiwano rudy żelaza i surowiec do cementowni ze skał wieku środkowo i górnojurajskiego. W roku 1880 doszło do przebicia kajprowych iłów których warstwa stanowiła izolację utrzymującą w ryzach artezyjskie wody zbiornika triasowego. Gwałtowny przybór zalał część wyrobisk, ale też krystaliczna i ładnie zabarwiona woda stała się jedną z głównych przesłanek dla wybudowania u schyłku XIXw. w Kluczach papierni. Wody ze stawów sztucznym przekopem wyprowadzane są na skraj Pustyni gdzie giną w piaskach. Lepsza fotka stawu jest w relacji z 25.11.15'.

Pustynia Błędowska

Jedna z tablic informacyjnych na Pustyni Błędowskiej. Oczywiście pustynia upraszczając jest antropogeniczna (zarówno wg legendy jak i faktów historycznych), a prawie wszystkiego można dowiedzieć się ze strony projektu Life + Pustynie Błędowska realizowanego przez Gminę Klucze. Tam też linki do wydawnictw/przewodników w formie pdf.

Pustynia Błędowska

Na skraju Pustyni, rower w wielbłąda zamienić się nie chciał.

Pustynia Błędowska

Na pierwszym planie zmarszczki eoliczne (riplemarki), na drugim wieża kościoła w Błędowie o który się czartowski worek miał rozerwać tworząc Pustynię, a w tle industrialny zespół Huty Katowice i Koksowni Przyjaźń.

Pustynia Błędowska

Widok na wylesione części Pustyni, każda z nich ma po około 400ha, jednak dostępna dla turystów jest tylko część południowa.
Na części północnej od ponad 100 lat (przed 16.XI.1914r. ćwiczył tam batalion rekrucki, który zasilił następnie IV i VI batalion Legionów pod Krzywopłotami) rządzi wojsko.

Rudnica

Wracając żółtym szlakiem na sąsiednią Rudnicę dostrzegam w dorodnej buczynie pierwszą w tym roku kwitnącą przylaszczkę. Kolejne dwa ciepłe i słoneczne dni przyniosły ogromy wysyp tych kwiatów na całej Jurze.

Rudnica

Relikt sztolni wydobywczej z widocznym otworem do prawie 100m podziemnego korytarza. Nieco powyżej po lewej stronie za nasypem jest otwór 27m Jaskini Rudnickiej znacznie przekształconej przez gwarków. Obie próżnie ze względu na ryzyko obrywów lepiej omijać.

Rudnica

Szczytowe skałki Rudnicy tworzą okiennik.

Rudnica

Widok na zamarzniętą taflę Stawu Zielonego, nad Czerwonym widziałem aktywne pojedyncze żaby.

Błędów

Średnio atrakcyjnymi drogami Laski (tym razem omijam kopułę trawertynową) i zalesioną zachodnią część Pustyni docieram do rozlewisk Białej Przemszy tworzącej Bagna w Błędowie.

Białą Przemsza

Biała Przemsza.

Błędów

Na wjeździe do Błędowa.

Niegowoniczki

Pokojowo nastawiony strażnik niedokończonej inwestycji na zachód od Góry Buce.

Mitręga

Dolina Mitręgi przed Łazami, asfalt biegnie tu nasypem dawnej linii kolejowej do żwirowni na wspomnianej Górze Buce.
Dalej szybko przez Łazy, kolejówką do Zawiercia i porannym śladem do domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl