Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - zachodnia część Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego - 11.02.2018

Jedna z prognoz na niedzielę wieściła pełne słońce, druga lekkie zachmurzenie, trzecia okresowe krótkie przejaśnienia i oczywiście sprawdziła się ta ostatnia. Wieczorem obmyśliłem sobie ambitniejszą trasę w większości terenową, jednak poranek pogodowo fatalny i ruszam dopiero po południu kiedy w końcu niebo się częściowo przeciera. Trasę "w locie" sobie zmodyfikowałem i wyszło z tego odświeżenie starych ścieżek. Relacje wcześniejsze z tych okolic to m.in.: 11.11.2017 11.11.2016 11.12.2015 15.11.2014 18.02.2014 25.11.2015 26.02.2008 i pewnie jeszcze inne opisane, oraz dziesiątki nie opisanych...

Dystans: 63km, czas całej wycieczki ok. 5h
Trasa: Włodowice - Zawiercie - Łazy - Kromołowiec - Grabowa - Hutki Kanki / Centuria - Żelazko - Podzamcze - Cementownia - Zawiercie - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Rak

Skarpa ponad wywierzyskiem gdzie swój bieg rozpoczyna potok Rak na granicy Rudnik i Blanowic.

Warta

Warta w Zawierciu

Mitręga

Mitręga na Młynku

Niegowonice

Między Łazami a Niegowonicami.
Za mną monotonny i z wyjątkiem krótkiego odcinka za Parkoszowicami, asfaltowy przejazd przez Zawiercie i Łazy. Później wyjechałem nie tylko ze względu na oczekiwane przejaśnienia, lecz głównie w nadziej iż słoneczko nadtopi lodowisko na bocznych drogach. Stało się zgodnie z oczekiwaniami i lekko roztopiona wierzchnia warstwa śniegu/lodu zapewniał dobrą trakcję.

Kamieniołom Niegowonice

Na koronie kamieniołomu w Niegowonicach.

okolice Niegowonic

Z Wawrzynkowej Góry wypłaszczeniem na widoczne Stodólsko. Tam gdzie drogę przetarły terenówki jechało się wyśmienicie, za to małe "dziewicze" kawałki pod górkę bywały kłopotliwe ;)

okolice Niegowonic

Widok ze Stodólska na Niegowonice, znaczy zazwyczaj tam jest ładny widok...

okolice Niegowonic

Ze Stodólska w stronę Kromołowca.

okolice Niegowonic

Tym razem omijam Kromołowiec (jest tam super wąski, stromy, kamienisty i śliski singiel) i polnymi/leśnymi drogami szybko zjeżdżam w głęboką dolinkę. Wyjeżdżam z niej nie żółtym szlakiem, a starą wąską ścieżką stromo wspinającą się do linii WN. Ścieżka jak wiele innych na Jurze mocno zarosła tarniną i młodymi grabami.

Okolice Grabowej

Widok ze wzgórza 412 sponad Grabowej na zalesione Zabroje (kluczyliśmy tam 11.11.2017), stożek Góry Chełm z rozłożonymi poniżej Hutkami i w tle Wzgórze Żarów, znaczy cel mego wyjazdu.

Okolice Grabowej

j.w. tylko widok jesienny z 2008r.

Grabowa

Grabowa jak wiele miejscowości na zachodnich i południowych obrzeżach Jury mocno się rozrasta.
Teraz bardzo szybki (cały czas z górki lub po płaskim) przeskok do źródeł Centurii, w lasach koło Hutek trochę spacerowiczów i dwie konne.

okolice Hutek

Za Hutkami odcinek po typowych dla zachodniego skraju Jury sosnowych, pozornie płaskich lasach. W obniżeniach płyną niewielkie dopływy Przemszy i bardziej na północ Warty, sporo też mokradeł. Reszta to pofalowana przestrzeń rozmytych stożków napływowych którymi woda znosiła materiał z erodowanej jurajskiej kuesty, lub całe pola niewielkich wydm. Widać to doskonale na załączonej kilka pozycji niżej grafice z LIDARu. W lecie rowerem tych lasów unikam jak ognia, teraz niestety piasek w większości nie był zmarznięty, na nim leżały liście i 3-5cm śniegu - warunki mimo dość szerokich opon mało przyjazne.

Wzgórze Żarów

Skałki na północno zachodnim skraju Wzgórza Żarów.
W dolnej świetlistej części wzgórza bardzo wiele ciekawych niewysokich skałek, wyżej las staje się gęstszy i ostańce nawet zimą trudniej dostrzec, acz nie brakuje ich. Przy samej ścieżce intrygujący lej sporej średnicy/głębokości - albo lej krasowy, albo też pozostałość po starym szybie poszukiwawczym. Choć szyby/sztolnie próbowano w poszukiwaniu galeny/syderytów drążyć raczej na południowych zboczach Żarów/Kamionkowej.
Stromo, zryte przez dziki, więc rower na plecy i klucząc trochę na przełaj na górę gdzie ścieżka raczyła się skończyć. Troszkę zbytnio zboczyłem grzbietem na południowy-zachód i wrócić na właściwy kierunek trzeba było. Wyciągam smartfona, odpalam domyślny OSMand z wektorową mapą i dupa... Mimo wskazania pozycji, wgranych danych wysokościowych, włączonego cieniowania itp. było toto totalnie nieprzydatne. Za to przełączenie na rastrową Compasowską 50-tkę po jednym rzucie oka na ekran rozjaśnia sytuację i pozwala ustalić najrozsądniejszą marszrutę. Nie ma to jak uczciwe poziomice i sieć duktów :)

Wzgórze Żarów

Szybki zjazd w dolinkę rozdzielającą Żary i Kamionkową.

Wzgórze Żarów

Na końcu podjazdu zielonym szlakiem, wcześniej przejechał ktoś na fatbike, a ktoś przeszedł pieszo.

Wzgórze Żarów

Skan LIDARu okolic Wzgórza Żarów - w lewej górnej części pole wydmowe, a zaznaczona na czerwono Kamionkowa w 3D oraz naturze wygląda bardzo zachęcająco by pomyszkować po niej bez roweru.

Wzgórze Żarów

Wielki kamol przy ostatniej skałce.

Śrubarnia

Droga do Śrubarni.

Śrubarnia

Jurajska codzienność.

Śrubarnia

Odsłonięta skała Niwień nad Śrubarnią

Śrubarnia

Okolice Śrubarni.

Śrubarnia

Widok ze szczytu skałki w kierunku Śrubarni i Żelazka, a w centrum potężny masyw Grochowca Wielkiego.

Śrubarnia

Widok w kierunku Świniuszki.

Żelazko

Zmiany w okolicach Żelazka.

Podzamcze

Deptak do Zamku Ogrodzieniec, który mimo iż luty i parę minut po 16 dalej czynny.

Okolice Ogrodzieńca

Biała droga nad Ogrodzieńcem, ochładza się wyraźnie, co w dzień się upłynniło ponownie zamarza.

Okolice Ogrodzieńca

Korona nieczynnego kamieniołomu Ogrodzieniec.

Okolice Ogrodzieńca

Na dnie wybieram drogę nierozrytą przez terenówki, ale że spąg łomu stanowią osady nieprzepuszczalne to ogromne kałuże zamarzły i połowę dystansu jechałem po lodzi.

Okolice Ogrodzieńca

Młyny/łamacze dawnej cementowni.
Powrót ścieżką rowerową na Wydrę i przez opusztoszałe mimo niedzielnego późnego popołudnia Zawiercie do Rudnik skąd własnym śladem do domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl