Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - ze Szczekocin na Wyżynę Miechowską - 12.04.2017

Wycieczka "na wariata" w ramach pewnego niedosytu po niedzielnym wyjeździe na Miechowską. Sprawdzając prognozy decyduję się koło godz. 11 na jazdę, szybkie ustalenie trasy, rower do samochodu i parę minut po godz. 12 jestem już w Szczekocinach skąd ruszam na południe. Tym razem poza krótkim, acz mozolnym terenowym odcinkiem koło Lipnej Woli, całość po drogach wielokrotnie już przejeżdżonych. Jadę swoim tempem, może na podjazdach troszkę wolniej niż w grupie, ale równiej i bez nadmiaru długich postojów.
Pogoda dalej wybitnie letnia czyli dwadzieścia parę stopni i słonecznie, choć podobnie jak w niedzielę bardzo silny południowo-wschodni wiatr, czyli połowę trasy pod wiatr. Niestety przez cały dzień utrzymuje się lekkie zapylenie i przejrzystość powietrza nie była dobra.
Tradycyjnie wiele innych zdjęć, często z pokrywających się tras w dziale Na wschód od Jury, foty wywołane/wyostrzone z "automatu" w SilkyPix.

Dystans: 118km, czas całej wycieczki: 7:40h
Trasa: Szczekociny - Raszków - Mstyczów - Biała Góra / Tunel - Miechów - Sławice - Smroków (Dolina Szreniawy) - Wysocice (Dolina Dłubni) - Ulina Mała - Maków - Swojczany - Jelcza - Żarnowiec - Dąbrowica - Szczekociny
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Szczekociny

Pilica i kompleks stawów hodowlanych na niej w Szczekocinach.
Na start z domu prawie pod Słomniki kondycja nie pozwala, jechać ponownie z Wolbromia czy Pilicy nie miałem ochoty, więc padło na Szczekociny. Miało to dodatkowy plus iż na trasie się Raszków i Mstyczów znalazły, a na powrocie już w mocnej szarówce przejechałem górną częścią Doliny Pilicy między Żarnowcem a Szczekocinami. Mimo że jeżdżę tam regularnie to ostatnio byłem późną jesienią i dobrze zobaczyć jakie zmiany zaszły w ciągu zimy.

Dolina Górnej Pilicy

Wiosna w lasach między Szczekocinami a Sprową.

Sprowa

Sprowa, bociany na gnieździe.

Dolina Górnej Pilicy

Wszędzie na trasie wycieczki kwitną (tym razem aromat był mocno odczuwalny) fiołki i uwieczniona na powyższej fotce złoć.

Raszków

W Raszkowie (tutaj fotki dworu i kapliczki), diametralnie odmieniony (właściwie to raczej wybudowany od nowa) po kilkuletnim remoncie budynek dawnej szkoły. Zapewne jakiś dom opieki czy seniora będzie.

Raszków

Nie mogę zlokalizować na dysku starego zdjęcia, więc zrzut z grafiki google przedstawiający jak budynek wyglądał przed rokiem 2012.

Raszków

Kwitnąca tarnina w okolicy Raszkowa - w ciągu kilku dni letnich temperatur przyroda ostro ruszyła, choć na samej Miechowskiej kwitnących drzew było bardzo mało. Zdecydowanie więcej kwitło w Dolinie Pilicy, czy dzień później w okolicach Włodowic.

Raszków

Za to rolników na polach podczas całej wycieczki mrowia niezliczone ;)

Mierzawa

Mierzawa z mostu drogowego między Czekajem a Krzelowem.
Do tego miejsca jeżdżę rowerem dość często, czasem zdarza się wyskoczyć w późne letnie popołudnie, dalsza część już raczej "dłuższe" wyjazdy i to zazwyczaj z dojazdem samochodem do Pilicy czy Wolbromia.

Białowieża

Opuszczam malownicza Białowieżę rozłożoną ponad "źródliskową" dolinką Mierzawy/Mieczawy. Żubrów nie stwierdzono ;)

Mstyczów

Zlokalizowane u stóp kredowej skarpy jedno ze źródeł zasilających Mierzawę, po prawej neogotycki kościół w Mstyczowie górujący nad całą okolicą.

Karczowice

Stara chata gdzieś na opłotkach Karczowic.

Karczowice

Nad Karczowicami z widokiem na Mstyczów i tzw. Protezę Koniecpolską spinającą CMKę z linia Kielce-Kraków. A tak ogólnie to obszar styku województw śląskiego (po lewej), świętokrzyskiego (na wprost) i małopolskiego (po prawej i za plecami).

Biała Góra

Kwietniowy grąd w rezerwacie Kępie. Ścieżka skrajem lasu (jakieś ledwo widoczne oznakowanie zielonego szlaku pieszego), zarośnięta i musiałem kawałeczek zagłębić się w las...

Biała Góra

Przekop LHS miedzy rezerwatem Białą Górą - zejście i podejście z rowerem łatwe nie było. Na fotkach płasko i nisko w naturze stromo i mimo suszy ślisko. Za to bardzo fajna droga wzdłuż torów biegnie, kiedyś muszę nią przejechać.

Biała Góra

Podjazd "od północy" na Biała Górę, jadę tędy po raz pierwszy od czasu położenia asfaltu.

Biała Góra

U szczytu skręcam na południowy-wschód by przejechać tak charakterystycznym dla regionu białym kredowym szutrem.

Biała Góra

Ponownie złoć a w tle zawilce.
Mimo że wiosną ub.r. mieliśmy to na szkoleniu przewodnicki w OPNie dalej nie rozróżniam gatunków złoci.

Biała Góra

Krótki popas na Białej Górze.

Biała Góra

Łuskiewnik różowy.

Biała Góra

Groszek wiosenny.
Lasy Białej Góry i ogólnie spora część leśnych obszarów Wyż. Miechowskiej wydają się być bogatsze względem buczyn i grądów Północnej Jury.

Biała Góra

Tunel, nad nim wielkie wyrobisko i ślady jakiś fundamentów? - czyżby pozostałość po wysadzeniu obiektu w 1914 i 1945r.?

Pstroszyce

Północno-zachodnie zbocza Widnicy, otwarte tereny objęte są obecnie ochroną w postaci obszaru Natura2000 Pstroszyce PLH120073, a wąwozem pod skarpami "przemaszerowałem" z rowerem w kwietniu 2015r.

Miechów

Budowa obwodnicy Miechowa.

Miechów

Miechowski rynek i Bazylika Grobu Bożego, ruch jak zwykle ogromny a przerwa na lody być musi. Tym razem porzeczkowych nie było, ale truskawkowe i cytrynowe też dobre.

Poradów

Poradów, pagórki chronione Natura 2000 Poradów PLH120072. Niestety tedy ma biec nitka S7, choć jak to będzie ostatecznie nie wiadomo bo cały czas są protesty i odwołania.

Parkoszowice

Parkoszowice, ceglany domek (częściej są jednak ceglano-kamienne lub drewniane) tak charakterystycznie dla Miechowszczyzny położony na niskiej skarpie ponad drogą. Latem często skarpy pokrywają kobierce kwietnych przydomowych ogródków...

Sławice

U celu czyli Sławice Duchowne a dokładniej skarpa objęta Natura 2000 Sławice PLH120074. Tym razem docieram nie asfaltem lecz dnem dolinki (fotka 04.2017 jest tam więcej zdjęć z tych okolic) od Parkoszowic.

Sławice

Skarpa w Sławicach

Miłek wiosenny

Miłek wiosenny

Miłek wiosenny

Miłek wiosenny

Sławice

Sławice, widok w stronę Poradowa/Miechowa.

Sławice

W stronę Glinnicy.

Szczepanowice

Wąskimi asfaltami w Dolinę Szreniawy.

Dolina Szreniawy

Opuszczony dom przy DK7 w Orłowie

Dolina Szreniawy

Smroków, nowy asfalt pod miłkową skarpą. Kwiatki kwitły, ale że akurat chmury przysłoniły słońce pojechałem dalej.

Dolina Szreniawy

Miłe złego początki - ze Smrokowa na zbocze doliny w stronę Zagaj ale w Dziadówkach ścieżka wąwozem "na skróty" zarośnięta i by nie tracić wysokości jadę widoczną na fotce polną drogą grzbietem między Zagajami a Lipną Wolą. Na ortofotomapie i mapie topograficznej droga kończy się ślepo, ale widać że jakieś ścieżki do Lipnej są...

Lipna Wola

Niestety droga zanikła całkowicie przed dotarciem do poprzecznych ścieżek i zamiast grzbietem prowadzić rower zdecydowałem się na pokonanie powyższej dolinki. Pomysł był głupi, bardzo głupi (fota jak wszystkie inne spłaszczyła rzeczywistość) i zasapałem się mocno. To już nie ta forma jak dawniej kiedy chodziłem z rowerem na azymut po Skałkach Kroczyckich czy Ruskich Górach :( Na asfalcie mimo że pod górkę od razu złapałem oddech.

Zagaje Smrokowskie

Dolinka i skarpy na północ od Zagai Smrokowskich (Przegony), tędy jechałem/wędrowałem równe 3 lata temu.

Celiny

Gdzieś wśród pagórków Wyżyny Miechowskiej.

Wielki Dół

j.w. dokładniej to Wielki Dół.

Dolina Dłubni

Zjazd przez Doły z Władysławow do Doliny Dłubni.
We wsi na górze w malutkim sklepiku (takim naprawdę malutkim, po kilka kartonów soków, batonów, słoików itp.) uzupełniam picie, a i tak do celu przyjeżdżam o suchym pysku. 2,5l na taką trasę okazało się być trochę za mało.

Wysocice

Romański kościół p.w św. Mikołaja w Wysocicach. Akurat trwało wieczorne nabożeństwo więc tylko obchodzę świątynię w koło i dalej w drogę, gdyż zaplanowałem wrócić jeszcze "za dnia" a jeszcze prawie 50km drogi.

Żarnowica

Ciekawa, "spętana" linką do drewnianego słupa kapliczka w Żarnowicy. Dostrzegłem ją tylko dzięki wykarczowaniu drzew w sąsiedztwie opuszczonego zniszczonego gospodarstwa. Napis głosi:

NA PAMIĄTKE
JUBILEUSZU OGŁOSZE-
NIA DOGMATU
O NIEPOKALNEM PO-
CZĘCIU
N.M.P.
1904 R.

FUNDATOROWIE
FRANCISZEK i APOLONIA
MAGOSKOWIE

i podpis kamieniarza
J.KOWALSKI


Ulina

Dawna szkoła w Ulinie Wielkiej

Ulina

Z Uliny szuterkiem przez pola na wierzchowinie.

Ulina

Między Uliną a Wielkanocą - widok na Gołczę, dolinę potoku Gołczanka, kamieniołom w Rzeżuśni i Miechów.

Wielkanoc

Pole lawendy nad Wielkanocą.

Kamienica

Kamienica-Dąbrówka, opuszczone gospodarstwo.

Kamienica

Bardzo szybki acz krótki zjazd, niestety wąwóz po prawej tradycyjnie na śmietnisko przerobiony...

Dolina Szreniawy

Zjazd z Makowa w Dolinę Szreniawy - witamy w Kapuścianej Krajnie.

Dolina Szreniawy

Wypalacze w Przybysławicach.

Dolina Szreniawy

Pochodząca z początków XXw. (okres budowy neogotyckiego kościoła) kapliczka nad Szreniawą.

Dolina Szreniawy

Do Gajówki przez poprzeczną mojej trasie, a równoległą do Szreniawy, dolinkę.

Augustynów

Na dnie kolejnej poprzecznej dolinki (Augustynów), na zakręcie gruba warstwa naniesionych lessów. Jak jest sucho i glinak zbita jedzie się jak po betonie/asfalcie, jak less pylisty trzeba ostrożniej ale koła nie grzęzną jak w piachu. Za to po deszczach jak na lodowisku i uważać naprawdę bardzo trzeba.
Dalsza trasa już najkrótszą doskonale znaną drogą. Na zjeździe w Swojczanach, wiatr wyhamowuje do marnych 18km/h i rezygnuję z przejazdu przez Kępie (spory kawałek prosto pod wiatr).

Żarnowiec

Nad Żarnowcem.

Żarnowiec

Rynek w Żarnowcu w promieniach zachodzącego słońca.
Wygląda że rozbierają charakterystyczny ceglany dom (fotka z wycieczki 29.03.2015)

Żarnowiec

Zachód słońca nad łąkami u zbiegu Pilicy i Uniejówki gdzie nikłe resztki zarysu fosy średniowiecznego ceglanego zamku się znajdują.
Później na fotki w ruchu już zbyt szaro, trasa wzdłuż Pilicy, pełno kwitnących drzew, śpiewające wieczorem ptaki - wiosna na całego. Do Szczekocin zmęczony acz bardzo zadowolony docieram zgodnie z planem znaczy o 19:45.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl