Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Dworskiego Lasu, Mokrusa i w szypowickie buczyny - 25.03.2017

Na ostatnią sobotę marca plan zakładał wyjazd w Dolinki z Ojcowem włącznie jednak przyczyny pogodowo-administracyjne wymusiły planów zmianę. Do OPNu pojadę na początku przyszłego tygodnia, a w sobotnie południe wybrałem się na krótką przejażdżkę po najbliższej okolicy.
Pogoda w sam raz do takiego kręcenia w urozmaiconym terenie, gdzie silny i zimny zachodni wiatr nie dawał się aż tak mocno we znaki. Trasa w pewnej części pokrywała się z wycieczką 23.06.2010, a w pierwszej części z 28.10.2004 i porównanie zdjęć z tego ostatniego obrazowo uświadamia jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat zarosła Jura :( 2, 4 i 5 zdjęcie - obecnie jest tam już gęsty las...

Dystans ok. 40km, czas 3h
Włodowice - Skarżyce - Góra Okrąglik (Żerkowska) - Dworski Las - Mokrus - "rakietówka" - Siamoszyce - Lgotka - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Parkoszowice

Asfaltem do Parkoszowic i na końcu wsi skręcam w szuter szybko przechodzący w piaszczystą polną drogę ku Skarżycom.

okolice Skarżyc

Na rozstajach koło krzyża zjeżdżam w płytką dolinkę na biegnący nią żółty szlak. Teoretycznie mogłem cały czas od Parkoszowic/Góry Strachy szlakiem jechać, jednak nie dość że jest on mocno piaszczysty to jeszcze rozryty końskimi kopytami i jazda zbyt przyjemna nie jest. Przy pierwszych domach znacznie rozbudowujących się Skarżyc skrótem obok domu "kropka studio" (swoją drogą kamieniem, jego układem murze nijak mającego się do jurajskiego krajobrazu) na asfalt i dalej szuterem pod górą na Pieckami.

Góra Okrąglik

Podszczytowe partie Góry Okrąglik w okolicy wśród rowerzystów bardziej znanej jako Żerkowska. Z ambony ładny widok na zarastającą coraz bardziej kotlinkę nad Żerkowicami, Okiennik Skarżycki i pasma Skałek Morskich i Kroczyckich z Górą Zborów na czele.

Góra Okrąglik

Już po drugiej stronie DK78 szybki zjazd dawną polną, obecnie leśną drogą do dolinki między Dworskim Lasem a Żerkowicami.

Dworski Las

Zjazd szybki, dawniej ze wspaniałymi widokami. Teraz ich już nie ma, jest za to największe znane mi skupisko barszczu sosnkowskiego - w relacji z tego spaceru inna fota obrazująca ilość tego zielska.

Dworski Las

Odsłonięte małe skałeczki na północnym zboczu dolinki pod Dworskim. Powyżej na szczycie wzniesienia w pobliżu czerwonego Szlaku Orlich Gniazd są większe trudno dostępne ostańce z których roztacza się ładny widok na Giebło, Smoleń itd. Droga biegnąca dnem dolinki rozjeżdżona dokumentnie i by nie tonąć po kostki w błocie skręcam pod górkę w buczyny Dworskiego Lasu.

Dworski Las

Największy masyw skalny Dworskiego Lasu.

Dworski Las

Rozkwita już żywiec dziewięciolistny.

Dworski Las

Przebiśniegi w największym jarze rozcinającym Dworski Las.

Dworski Las

j.w.

Dworski Las

j.w.

Dworski Las

Od jakiś 3-4 lat dno wąwozu jest już mocno wyjeżdżone i lepiej nim jechać niż biegnącym powyżej Szlakiem Orlich Gniazd. To w sumie taki namacalny dowód jak bardzo zintensyfikował się nam ruch turystyczny na Jurze. Dekadę temu rowerem dało się wygodnie jechać tylko małymi fragmentami jaru.

Dworski Las

W niższych partiach wąwozu wspinacze odsłonili kolejną skałkę z potężną i niedostępną z dołu nyżą skalną. Skała obita, wiszą pętelki rezerwacyjne. Dawniej byłem na tej skale parę razy "od tyłu", wąwozem przechodziłem/przejeżdżałem wiele dziesiątków razy a dziury nie widziałem :(

Karlin

Pod krzyżem w Karlinie (na tej opuszczonej posesji jeszcze ze dwa inne "klasyki" stoją).

Karlin

Między Karlinem a Kiełkowicami, widok na wschód tzn. na Niwiska i Bieńkówkę nad Mokrusem.

Mokrus

Na końcu podjazdu do Mokrusa, widok wstecz na drogę do Sachalina i zalesionne wzgórza Dworskiego Lasu i Białego Kamienia.

Mokrus

Mokrus, za chwileczkę szybki choć krótki zjazd do widocznych domów i na dno dolinki między wzniesieniami. W relacji z 2.12.2013 dwie fotki o różnych porach dnia z tego miejsca.

Mokrus

W mrowiskach ruch, w zacisznych nasłonecznionych kotlinkach pełno cytrynków i innych owadów - wiosna na całego.

Szypowice

I u celu, czyli Buczyny w Szypowicach, obszaru który bardzo lubię i wiosną chętnie chodzę gdyż rosną ładne kwiatki.

Szypowice

Lepieżnik biały którego podobnie jak przylaszczek kwitną obecnie całe łany.

Szypowice

Wzgórza są, a w każdym razie były naście lat temu, popularne wśród zawierciańskich rowerzystów ze względu na rewelacyjną drogę tzw. rakietówkę wijącą się ostrymi zakrętami, zjazdami i podjazdami na odcinku ok. 7km między Biskupicami a G. Bieńkówka.

Szypowice

Wawrzynek wilcze łyko kwitnący na zboczach Bieńkówki.

Siamoszyce

Prace na zalewie w Siamoszycach trwają, widoczny potok to efekt wydajnych wywierzysk krasowych na skarpie kawałek za moimi plecami.

Siamoszyce

Tradycyjnie omijając asfalt wąską dróżką wzdłuż Krztyni do Przyłubska

Przyłubsko

Kolejny zalew na źródliskowym odcinku Krztyni w Przyłubsku.

okolice Kroczyc

Polna droga pod Białą Górą między Przybyszowem a Lgotą Murowaną w widokiem na Skałki Morskie, Podlesickie i Kroczyckie. Trosze szkoda że to miejsce, podobnie jak okolice Wzg. Kamyk i dolinka pod Dworskim Lasem zostaną zniszczone przez planowaną modernizację DK78.

okolice Kroczyc

Po piaseczku w stronę Lgotki z widokiem na Bliszczową/Bleszczową

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl