Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - z Pilicy do pomnika Praojcom i Archeologom na Płaskowyżu Proszowickim - 8.09.2016
Prognozy po 2 deszczowych i zimnych dniach wieściły powrót upałów, chętnych na kajaki chwilowo nie było, a że wycieczki szkolne jeszcze nie ruszyły to rower odkurzyć trzeba było. Dzień wcześniej ustalam sobie trasę, ładuję akumulatory w aparacie, latarce i Solidzie którego jako nawigację dalej używam i w czwartek rano z rowerem w samochodzie ruszam do Pilicy. Dawno nie jeździłem, zaplanowana trasa trochę km i pagórków ma stąd wyruszyłem wcześniej niż zazwyczaj co okazało się błędem i to dużym, jednak o tym w dalszym opisie...


Wg licznika 151km, średnia ok. 20,5km/h, czas jazdy 7:20, ale coś on delikatnie przekłamuje. Wg mapy on-line jakiś kilometr mniej, czas całego wyjazdu z kilkoma długimi przerwami 8:50

Pilica - Udórz - Trzyca - Miechów - Kalina Wielka - Słaboszów - Pierocice - Bronocice - Działoszyce - Wolica - Lubcza - Wodzisław - Sędziszów - Żarnowiec - Pilica
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Pilica

Pilica, brukowana droga spod pałacu pod którym zazwyczaj zostawiam samochód.

Kol. Dobra

Między Dobrą a Wierbką w Dolinie Górnej Pilicy położono nową nawierzchnię, ale też wyburzono kilka starych domów.

Dolinie Górnej Pilicy

Dolinie Górnej Pilicy poniżej Wierbki (widać budynki Ospelu), a sama rzeka płynie "rowem" przy samej drodze.

Dolinie Górnej Pilicy

Na drodze między Kleszczową a Wierzbicą trwa budowa nowego mostu na Pilicy, z boku jest kładka i pieszo/rowerem da się przejść.

Udórz

Kapliczka w dolnej części Doliny Udorki.

Chlina Górna

Chlina Górna, dalszego fragmentu drogi do Jeżówki nie znałem.

Chlina Górna

Wjeżdżam do "Kapuścianej Krainy", czyli szeroko pojętych okolic Charsznicy słynącej z uprawy/przetwórstwa kapusty i warzyw.

Chlina Górna

Wąskim asfaltem w dół dolinki ku Jelczy, droga która jadę kończy się w tym miejscu (fotka z wycieczki 5.04.2016).

Jelcza

Opłotki Kol. Jelcza, skąd już "główną drogą" przez Tczycę i Charsznicę przemykał jak najszybciej.

Chodów

Ziemniaczane wykopki miedzy Chodowem a Podmiejską Wolą.

Podmiejska Wola

Studnia na skraju Podmiejskiej Woli, miała być tam fotka z widokiem na pobliski Miechów, jednak stale utrzymujące się zamglenie/zapylenie skutecznie uniemożliwiało tego typu ujęcia.

Miechów

Pochodzące ze schyłku XIXw. dawne koszary rosyjskie na wjeździe do Miechowa, a na Rynku tradycyjna przerwa na rewelacyjne lody z czarną porzeczką . Polecam bo prawdziwe niebo w gębie - nie o smaku, lecz faktycznie z dużą ilością owoców. W okolicach Miechowa popełniłem duży błąd decydując się na jazdę DW783, niby tylko parę km na wjeździe i wyjeździe, ale pobocza brak a ruch bardzo duży.

Kalina Mała

Wiatraki nad Kaliną.

Kalina Mała

Dolina rzeki Kalinki.

Kalina Wielka

Opłotki Kaliny Wielkiej.
Sporo sobie po tym odcinku obiecywałem, zarówno po przejeździe w lipcu 2015r., jak i po lekturze strony Kalina Mała. Z drogi nic specjalnego, trzeba by pojeździć/pochodzić polnymi drogami po zboczach i grzbietach okolicznych pagórków...

Słaboszów

Dość nietypowy kościół pw. św. Mikołaja w Słaboszowie rozłożonym w dolinie rzeki Nidzicy.

Nieszków

Nad Nieszkowem, widok na bardzo charakterystyczną G. Cybową.

Słupów

Okolice m. Słupów.

Mojżeszówka

Po dość stromym podjeździe ze Słupów na zbocza Mojżeszówki skrótem do Pierocic, gdzie po raz pierwszy mocno odczuwam praktycznie bezwietrzny upał.

Pierocice

Powyżej wschodni skraj Pierocic, trochę pokluczyłem po wiosce położonej w dość głębokiej lessowej dolince.

Pierocice

Widok na Pierocice i spłaszczony przez szerokokątny obiektyw wschodni skraj Wyżyny Miechowskiej.

Okolice Bronocic

Płaskowyż Proszowicki, na polnej drodze już praktycznie u celu wycieczki.

Okolice Bronocic

Malowniczo pofalowana mozaika pól i muraw/zarośli kserotermicznych nad Bronocicami.
Do samego pomnika niestety bezpośrednio "moja" polna droga nie prowadzi, szczęściem przez polem za lewą krawędzią kadru prowadzą wyjeżdżone ciągnikiem ślady w pożądanym kierunku.

Okolice Bronocic, pomnik Praojcom i Archeologom

Bronocice pomnik Praojcom i Archeologom - warto poczytać nie tylko zalinkowaną stronę bo temat ciekawy i ważny.

Okolice Bronocic, pomnik Praojcom i Archeologom

j.w.

Okolice Bronocic, pomnik Praojcom i Archeologom

Sąsiednie zabronowane pole praktycznie całe (w każdym razie bliżej drogi, wgłąb nie wchodziłem) usiane jest skorupami i kośćmi - chyba warto by studenci archeo. zrobili rekonesans czy czegoś ciekawego orka nie wydarła na wierzch. Na wzgórzu spędzam kilkadziesiąt minut, spokój, ładne widoki, ale upał "bez grama" cienia z nieruchomym rozpalonym powietrzem skutecznie motywuje do dalszej jazdy.

Okolice Bronocic

Szybki zjazd polną drogą w kierunku Bronocic wprowadza na skraju wsi do lessowego wąwozu z rewelacyjną "studnią" powstałą między korzeniami drzew na jednej z krawędzi.

Okolice Bronocic

U podnóża wzgórza ze stanowiskiem archeo. obejmującym osadę neolityczną łagodnie meandruje rzeka Nidzica. W neolicie musiała być to naprawdę doskonałe miejsce z bardzo urodzajnymi żyznymi glebami, dębowymi lasami i dostępem do czystej wody. Niestety obecnie rzeczka ściek przypomina :(

Okolice Bronocic

Pola cebuli w Dolinie Nidzicy między Bronocicami a Dziekanowicami/Działoszycami.

Działoszyce

W zabezpieczonych murach XIXw. synagogi w Działoszycach schronienie znalazły rzesze gołębi.

Działoszyce

Centrum Działoszyc, moją szczególną uwagę przykuły liczne metalowe balkoniki domów na głównej ulicy.
Objeżdżam "Lwi Gród", jadę m.in. do pomnika przy dawnym kirkucie i po bocznych uliczkach - może pora nieodpowiednia, bo centrum wielu miłośników tanich win okupuje i klimat taki sobie.

Działoszyce

Otoczony potężnym murem kościół pw. św. Trójcy w Działoszycach. Budowla, przebudowana kilkukrotnie, o gotyckim rodowodzie z ciekawymi schodkami prowadzącymi do bocznej furty.

Okolice Działoszyc

Z Działoszyc w dokuczliwym upale trzeba się wydrapać na okoliczne pagórki.

Okolice Działoszyc

Charakterystyczne dla W. Miechowskiej i przyległości kwiatowe ogródki przy domach.

Bronów

Z Działoszyc do Bronowa było praktycznie cały czas +/- pod górkę, za to zjazd ze wspaniałymi widokami wąskim asfaltem do Wolicy wynagrodził w 100% wysiłek.

Wolica

Położony na skraju Wolicy XIXw. kościół pw. św. Tekli robi wrażenie dużo starszego, może to zasługa ciszy i totalnego spokoju tego miejsca?

Dziewięczyce

Dziewięczyce

Dziewięczyce

j.w.

Swierczyna

Zjeżdżało się do Wolicy wyśmienicie, później dnem dolinki, ale co dobre szybko się kończy i trzeba nadrobić wysokość...

Swierczyna

Świerczyny-Wyrwa wieś rozrzucona na grzbiecie nad dolinką którą do Stępocic jechałem 6 maja 2016r. Trafiam akurat na porę powrotów ze szkoły/pracy i praktycznie na każdej krzyżówce widać rozchodzących się z busów do położonych w oddali siedlisk i przysiółków.

Kalinówka

Teodorów-Kalinówka.

Przezwody

Zjazd do Przezwodów z rozległymi widokami na Dolinę Mierzawy i odległe Góry Pińczowskie. Ponidziem zapachniało dość mocno i to dosłownie bo w 2 miejscach w pobliżu drogi suszyła się skoszona mięta.

Przezwody

Charakterystyczna zabudowa Przezwodów.

Lubcza

Rez. przyrody Lubcza i widoczny po prawej fragment górnego poziomu pałacu Wielowieyskich. Do samego pałacu nie dało się podejść, wszędzie tabliczki teren prywatny.

Lubcza

Z Lubczy jadę kawałeczek DW768 i w Parcelach skręcam w Doliną Mozgawy.

Nawarzyce

Nawarzyce - krzyż na rozstajach w formie wręcz bliźniaczej do jurajskich krzyży wdzięczności wobec Cara Aleksandra II. Niestety napis jest nieczytelny.

Wodzisław

W Piotrowicach ze względu na budowę trasy S7 muszę modyfikować trasę i do Wodzisławia jadę lewym brzegiem Mozgawy koło pięknie położonego kościoła św. Piotra i Pawła. Na fotce powyżej nietypowo licowany cegłą fronton kościoła pw. św. Marcina w Wodzisławiu. W piekarni na Rynku kupuję małe co nieco, z trudem znajduję odrobinę cienia na betonowym rynku i po posiłku ruszam dalej.

okolice Wodzisławia

Rzut okiem wstecz z drogi Wodzisław - Sędziszów.

Garb Wodzisławki

Widoczki na Garbie Wodzisławskim i nie często już spotykana stodoła kryta strzechą.

Sędziszów

Sędziszów mijam "obwodnicą".

Przełaj

W Przełaju nowa nawierzchnia :)
W Podlesiu decyduję się na zmianę trasy powrotnej i zamiast przez Otolę i Dolinę Żebrówki jadę skrótem do Koryczan i przez Żarnowiec najkrótszą trasą do Pilicy. Powodem było nie tyle zmęczenie, bo nogi mnie nie bolały, co przegrzanie. Wcześniej kalkulowałem sobie powrót od Sędziszowa o dużo późniejszej porze (zabrałem nawet kamizelkę odblaskową) kiedy jest dużo chłodniej. Wyjechałem jakieś 1,5h za wcześnie i na największy upał trafiłem na górkach koło Działoszyc, a sam powrót przy bezwietrznej pogodzie pod mocne niskie słońce na otwartej przestrzeni dał się mocno we znaki.

Koryczany

Stara chata w Koryczanach.

Żarnowiec

Zjazd w Dolina Pilicy do Żarnowca gdzie rzeka zmienia swój bieg i ku północy płynie.

Koryczany

Dolina Pilicy, jesień się zbliża.
Na koniec jeszcze ciekawostka - bocianów w Dolinie Pilicy już od 2 tygodni nie ma, jaskółki i szpaki na Jurze, czy nad Pilicą latają całymi stadami. A na Miechowskiej szpaków bardzo mało, bocianów i jaskółek nie widziałem wcale mimo że tereny rolnicze wiec zarówno z pożywieniem jak i miejscem do budowania gniazd problemów mieć nie powinny.

Wszystkie powyższe zdjęcia w wyższej rozdzielczości (1600px) > TUTAJ

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl