Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka rowerowa - nad Krztynię i Górną Pilicę sprawdzić poziom wody - 23.06.2020r.

W końcu nie leje, słoneczko i całkowicie wolny dzień. Początkowo myślałem o rez. Zielona Góra, Mirowskim Przełomie Wary itp. ale, że wszędzie trąbią o podniesionych poziomach rzek to pojechałem nad Krztynię i Pilicę. Na wodowskazie w Wąsoszu k/Koniecpola stany wysokie (241cm, dla porównania 168cm było podczas spływu 27.05.2020), na weekend mamy zaplanowane spływy więc lepiej sprawdzić w naturze...
Pogoda na rower OK, trochę momentami przeszkadzał bardzo silny północno-zachodni wiatr, a późnym popołudniem słońce mocno opalało.

Foto z Sony TX30 i Fuji XF10 (symulacja kliszy Velvi)

Trasa ok. 96km
Włodowice - Kostkowice - Bonowice - Tęgobórz - Przyłęk - Szczekociny - Rokitno - Solca - Pradła - Zefirek - Kroczyce - Morsko - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapka wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS

Wygoda

Wiadukt nad CMKą w Wygodzie z widokiem na Górę Zborów.

Browarek

Browarek, droga w stronę Bodziejowic.

Biała Błotna

Asfaltowa wąska droga między Browarkiem a stawami w Białej Błotnej, zboża już bardzo wysokie.

Krochmalnia

Młyn na Białce Zdowskiej w Krochmalni (Biała Błotna).

Próg Lelowski

Łagodne pagórki Progu Lelowskiego w okolicy Grabca. Podczas ostatnich ulew trochę lessowego błota woda z pól naniosła, wszędzie w obniżeniach zastoiska, ale do sytuacji sprzed 7 laty dużo brakuje. Pod koniec relacji z 6.07.2013r. jest kilka fotek i filmik jak może wyglądać teren po ulewach.

Bonowice

W ciągu ostatnich 4 miesięcy stara szkoła w Bonowicach nie zmieniła się zbytnio, choć widać ze działkę jeszcze bardziej oczyszczono. "Zimowa" fotka jest w relacji z 17.02.2020r. jaki i kilka innych zdjęć z miejsc które odwiedziłem tym razem.

Bonowice

Piaszczysta polna droga do brodu na Żebrówce w Bonowicach

Żebrówka

Bród na Żebrówce - wody sporo, ale widywałem to już wyższe stany.
Niestety kładka (podobny użytkowy wyjazd by sprawdzić poziom wody) koło brodu w opłakanej kondycji...

Krztynia

Kładka na Krztyni koło mleczarni w Szczekocinach.
Przez spiętrzenie przy stawach w ostatnich latach zazwyczaj jest tu sporo wody, więc zbytnio różnicy nie widać.

Tęgobórz

Polna droga między Tęgoborzem a mostkiem na Krztyni.

Krztynia

Meandry Krztyni pod skarpami w Tęgoborzu.
Miejsce które już wielokrotnie pojawiało się na blogu i w galerii, wody wcale nie tak dużo i do tego jest bardzo klarowna. Schron obfotografowany rok temu zarósł zielskiem całkowicie.

Dolina Górnej Pilicy

Wspaniały biały szuter między Tęgoborzem a Małachowem - jeszcze dekadę temu takie drogi były symbolem Doliny Górnej Pilicy i ogólnie terenów między Jurą a Górami Świętokrzyskimi.

Dolina Górnej Pilicy

Okolice Małachowa

Dolina Górnej Pilicy

Leśna autostrada przez lasy między Nakłem a Przyłękiem.
Do lotu poderwał się spory myszołów a kawałeczek dalej na krzyżówce wygrzewał się ślicznie wybarwiony po wylince zaskroniec. Niestety czmychnął w zielsko zanim zatrzymałem rower.

Dolina Górnej Pilicy

Olbrzymie śródleśne podmokłe Uroczysko Dąbrowa - w tych lasach jest kilka śródleśnych malutkich jeziorek i bagnisk gdzie bytują stada jeleni i bywają łosie.

Pilica w Przyłęku

Pilica przy spalonym młynie w Przyłęku-Łąkietce, wody jest akurat, nawet piasek na dnie widać.
W Przyłęku zatrzymuję się na przystani u znajomego, długo rozmawiamy o aktualnych warunkach, planowanym przez niego tygodniowym spływie Pilicą itp.
W miłym słoneczku na nadrzecznej łące prawie godzina schodzi, a jeszcze 50km do przejechania i trzeba ruszać w drogę...

Dolina Górnej Pilicy

Suchy Młyn, jeden z dwóch mostków na koloni domków letniskowych.

Szczekociny

Kościół pw. św. Bartłomieja w Szczekocinach z oszałamiająco pachnącą lipą. Gdyby tak powstała obwodnica to Szczekociny duuuużo zyskały by na atrakcyjności...

Rokitno

Płaskie okolice Rokitna, wśród drzew za zakrętem skromny krzyż z 1861r. którego fotkę zamieściłem w relacji z 15.02.2017

Żebrówka

Żebrówka na skraju Ołudzy - na skoszonych łąkach uwijają się rolnicy, jednak przez ostatnie kaprysy pogody mogą zebrać niewiele siana. W każdym razie w wielu miejscach "aromat" przetrząsanego pokosu wskazywał iż gnić zaczyna :(

Nowa Ołudza

Niewielkie pole facelii w Nowej Ołudzy.

Próg Lelowski

Koniec lenistwa, wracamy na pagórki Progu Lelowskiego.

Próg Lelowski

j.w. - podjazd do Solcy.

Solca

Kaskadowe stawy w Solcy, w relacji z 18.08.2007 jest fotka okazałej, a obecnie odrestaurowanej, kapliczki w centrum miejscowości. Same stawy, a jest ich trzy, lepiej widoczne są poza okresem wegetacyjnym np na fotce z 4.03.2016

Solca

Widok na zbudowane z wapieni górnojurajskich wzgórze zajęte przez Solcę.
W okolicy dużo ciekawych widokowych polnych dróg wijących się po niskich pagórkach, jednak do jazdy są średnie gdyż tylko niektóre z nich utwardzone są wapiennymi i kredowymi kamieniami, a dominuje kopny piach. Czasem płyną też nimi okresowe potoki jak w czerwcu 2013r. :)

Próg Lelowski

Ten niepozorny garb to zerodowane zaproże kredowej kuesty i jednocześnie granica między Jurą K-Cz (Wyżyną Częstochowską), a Progiem Lelowskim na terenie którego się znajduję.

Próg Lelowski

Olbrzymi buk na rozstajach leśnych piaszczystych duktów, ostatnio koło niego wiosną 2019r. się toczyłem. Wtedy na MTB z szerokimi oponami jechało się bezstresowo, tym razem na wąskich mocno napompowanych było sporo pchania w lesie.

Próg Lelowski

Zdjęcie wykonane nad Siedliszowicami - po lewej Próg, po prawej za kadrem Jura, a w oddali widoczne wzgórza nad Bodziejowicami.

Próg Lelowski

Ostatni rzut okaz na Próg i szybki zjazd przez Siedliszowice w Dolinę Krztyni.

Pradła

Gdzieś na skraju Pradeł

Krztynia

Bród na Krztynie w Pradłach-Piecu. Po kładce nie ma śladu, szczęściem za mostkiem wąska ścieżyna pozwala ominąć podwórko. Za brodem pod kołami miło chrzęści szlaka, wszak nazwa "Piec" zobowiązuje. O historii hutnictwa w Dolinie Krztyni i o wielkim piecu w Pradłach można poczytać w artykule "Wielowiekowe tradycje hutnictwa żelaznego w Pradłach" Adama Bakalarczyka (Biuletyn Towarzystwa Jurajskiego nr II, niewielki pdf do pobrania).

Dolina Krztyni

Dolina Krztynie, podjazd do Siemięrzyc raczej nie tym razem ;)

Bleszczowa

Wczesne lato pod Bleszczową

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl