Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Wyżyna Częstochowska - wycieczka rowerowa - z Włodowic do Zagórza i Gołuchowic - 29.10.2023r.

50 jurajskich kilometrów między Włodowicami, Zagórzem a Hutą Szklaną.
Trasa podobna względem profilu do poprzedniej, choć zdecydowanie mniej błota. Znaczy było, jednak rozsądek zwyciężył i to największe w wąwozach między Bodziejowicami a Zagórzem rozsądnie wierzchowiną ominąłem. Choć po prawdzie głównym powodem była olbrzymia ilość strzyżaków w lasach i na czysto terenowe jeżdżenie trzeba poczekać do mrozów.

Foto FUJI XF10 przepuszczone przez SilkyPIX (symulacja kliszy Velvia)
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS
Nie jest to track GPS, jedynie schematyczny ale dokładny zarys ręcznie naniesiony na mapę. Po wgraniu do GPSu poprowadzi jak po sznurku.

Biała Góra

Widok z północnych zboczy Białej Góry na Kotowice i Wielką Górę.
Większość kamionek pozarastała, część "zrekultywowano" zasypując śmieciami i gruzem a tylko po wierzchu dawnym nadkładem.

Biała Góra

Złota jesień

Skałki Rzędkowickie

Na Skałkach Rzędkowickich maaaaasa wspinaczy i spacerowiczów, praktycznie każdy masyw oblężony.

Skałki Rzędkowickie

Słoneczny Trawers i masyw Okiennika Rzędkowickiego

rezerwat Góra Zborów

Rezerwat przyrody nieożywionej Góra Zborów

rezerwat Góra Zborów

Ścieżką trawersującą G. Zborów na granicy rezerwatu w stronę Kajetanówki.

rezerwat Góra Zborów

Jesienny buk u podstawy Berkowej.

Skałki Kroczyckie

Dalej moja droga prowadziła zielonym szlakiem grzbietem pasma Skałek Kroczyckich.
Rowerem jechałem dawno, nawet bardzo dawno i zaskoczyła ilość wymytych sporych głazów wcześniej przykrytych warstwa gleby. Chodząc w miarę regularnie nie było to zauważalne/odczuwalne. To podobnie jak na samej Górze Zborów, Grzędzie Mirowskiej i wielu innych popularnych miejscach efekt erozji antropogenicznej.

Białka Zdowska

Białka Zdowska poniżej zalewów w Kostkowicach / Dzibicach.

Wodząca

Bród na ostatnich metrach biegu Wodzącej, w starszych relacjach powinno być sporo fotek, gdyż rowerem jeżdżę tędy od czasów pradawnych, a ostatnie lata dość często tu po sezonie spacerujemy. Zdarzyło się też pływać kajakiem

Bodziejowice

W dolince za ostatnimi domami Bodziejowic
Dawniej była tu tylko błotnista polna droga z głębokim rowem zarośniętym zielskiem, teraz do ruin ostatniego z gospodarstw (pyszne jabłka) dochodzi asfalt. I tylko jak dawniej z otwartych bram kolejne pokolenia wsiowych burków wybiegają a do kostek dogryzają...

Bodziejowice

Jesień w Bodziejowicach.
Jak we wstępie zaznaczyłem omijam wspaniałe lessowe wąwozy, które regularnie odwiedzam od ponad 20 lat rowerem, pieszo a dawniej i samochodem nie raz nie dwa...

Bodziejowice

W lecie jeżdżąc nad Pilicę z kajakami via Lelów widziałem błyszczący nowy maszt nad Zagórzem i dopiero teraz dotarłem pod niego. Z jednej strony wiadomo że wszyscy chcą mieć dostęp do zdobyczy cywilizacji, ale ochrona krajobrazu kuleje i cała Jura z przyległościami coraz bardziej usiana przekaźnikami.

Zagórze

Na szczycie wzgórza między Zagórzem a Bodziejowicami.
Od czasu wprowadzenia na szczyt asfaltu i wycięcia brzóz przy krzyżu już nie ten klimat, choć i tak zacnie :) Jak wyglądało tu dawniej można zobaczyć m.in. w relacji z sierpnia 07'

Zagórze

Nad Zagórzem, widoki były dziś niesamowite - pełna panorama od Bełchatowa, przez Góry Przedborskie aż po Góry Świętokrzyskie :) Niestety cykadło ma tylko szeroki kąt... a gołym okiem można było poszczególne kominy elektrociepłowni dostrzec i wyższe wieże Chęcin.

Zagórze

W dolince od Zagórza asfalt położyli, szczęściem nie do samego lasu. Żeby do niego dojechać dziś kilkadziesiąt metrów po zalanej częściowo łące, a jak wyglądała dolinka wcześniej można zobaczyć w relacji z listopada 13'

Bodziejowice

Za lasem wracam do centrum Bodziejowic, drogą którą jeszcze nie jechałem. Tak są jeszcze takie na Progu i Północnej Jurze ;) Kilka innych zdjęć z Bodziejowic i sąsiedztwa w opisie z maja 08'

Bodziejowice

Zjazd do Browarku w tektoniczny Rów Białki Zdowskiej

Gołuchowice

Nad Gołuchowicami szczyt wzgórza Ośnica wieńczą maleńkie skałki a zbocza poryte kraterami jak po ostrzale. Chyba ślady dawnych kamionek?
Pierwotnie chciałem podjechać na Górę Bilanów, a że nie pamiętałem jak tam polne drogi kluczą to przez centrum Gołuchowic na drugą stronę DK78.

Dolina Krztyni

Szczytowa część Dumyni nad Doliną Krztyni.

Dolina Krztyni

Widok z ambony na Dolinę Krztyni i pradelskie bukowce.
To jedno z najpiękniejszych miejsc tego skrawka Jury, choć na zdjęcia byłem zdecydowanie za wcześnie... Inne podobne ujęcie jest pod datą listopad 11', a z widocznych bukowców m.in. sprzed dokładnie roku. Na sąsiednim wzgórzu kilka godzin wcześniej znajomy widział i sfotografował wilka.

Dolina Krztyni

Jeszcze raz ambona skąd równie ciekawy widok na Skałki Kroczyckie i Morskie, ale już trzeba by węższy obiektyw. Za lat kilka tym grzbietem przebiegnie nowa nitka "kieleckiej szosy"...

Lgota

Płasko między Bleszczową a Białą, na skraju lasu przy żółtym szlaku zdarta darń na sporym obszarze, do budowy miejsce taki średnie, chyba że piaskownie jakąś szykują?

Skałki Morskie

Nad Lgotką, czyli opłotki Skałek Morskich

Skałki Morskie

Jaskinia w Dziadowej Skale

Skałki Morskie

Zamek Bąkowiec znacznie przebudowany w I połowie XXw. przez Witolda Czeczota

Skałki Morskie

Kruki na śródleśnych dawnych polach koło Morska, nie chciało mi się sprawdzać czy coś w trawie nie leżało.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl