Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Wieluńska / Nicka Przyrowska - wycieczka rowerowa - w Dolinę Warty między Częstochową a Radomskiem - 15.06.2020r.

Wybór kierunku wycieczki był w sumie podyktowany potrzebą podjechania do Częstochowy. Rano pakujemy się w trójkę z 2 rowerami do samochodu (sporo pali, jeździ wolno, ale jak na swoje lata poza drobnymi awariami jest niezawodny, bardzo wytrzymały, wygodny i pakowny. Rowery gotowe do jazdy jechały oczywiście w środku, a jak by pokombinować to i trzeci by się zmieścił.). Córkę zostawiamy w Cz-wie, a sami boczkiem przez Mirów i Rędziny jedziemy do Rudnik. Pogoda do jazdy w sam raz, no może słońca mogło by być trochę więcej, lecz po piątkowo-sobotnich upałach temperatura idealna.
Trasa nie była idealna m.in. między Bobrami a Gowarzowem można jechać przy Warcie tak jak 30.04.2014 - rowerowo tereny między Pławnem a Ważnymi Młynami, podobnie jak na północ od Radomska, mi nie leżą. Co innego Warta poniżej Łęgu z perspektywy kajaka...

Foto wymieszane z Sony TX30 i Fuji XF10 (symulacja kliszy Velvi)

Trasa ok. 76km (66km Rudniki - Kłomnice)
Rudniki - Borowno - Kruszyna - Wikłów - Zbiornik Zakrzówek Szlachecki (dawniej Jankowice) - Szczepocice - Bobry - Gidle - Konary - Kłomnice - Rudniki
Mapa wycieczki

Mapka z zaplanowaną trasą (już omijającą leśny skrót Bobry - Gowarzów), link do mapki on-line na Ride with GPS.
Razem dojechaliśmy do Kłomnic skąd już sam by było jak najszybciej pojechałem krajówką (niebieskie kropki) po samochód. Pierwotnie mieliśmy jechać dalej bocznymi drogami przez Kuchary i Konin (jak przerywana czerwona).

Rudniki

Nieczynny coraz mocniej zarastający kamieniołom Lipówka w Rudnikach, inne fotki m.in. w relacji z: marca 2015r., lub marca 2019r.

Borowno

Szutrem między Kościelcem a Borownem, po lewej dolinka Strugi +/- wzdłuż której będziemy jechać w rozległych lasach na południe od Warty.

Kolumna Denhoffa

Kolumna Denhoffa górująca na wzgórzu ponad Borownem i Kruszyną.

Kruszyna

Nowy gładki dywanik do Kruszyny, szczęściem nie wycięto jabłoni rosnących wzdłuż całej drogi.

Kruszyna

XVIIw. kościół pw. św. Macieja Apostoła w Kruszynie.
Inne bardziej typowe ujęcie tej świątyni jest w relacji z kwietnia 2016r., a więcej zdjęć z Borowna i Kruszyny pod datą 23.10.2016r. W tej drugiej również sporo jesiennych zdjęć znad samej Warty.

Kruszyna

Wspaniała aleja na wyjeździe z Kruszyny, szkoda tylko że słońca coraz mniej...

Wikłów

Przejazd przez rozgrzebaną "Gierkówkę" w Wikłowie.

Między Prusickiem, Zakrzówkiem a Wikłowem

Miłe złego początki, czyli szeroki utwardzony leśny dukt na zachód od Wikłowa.

Między Prusickiem, Zakrzówkiem a Wikłowem

Pchamy przez niziutką wydmę,

Między Prusickiem, Zakrzówkiem a Wikłowem

przecinamy niewielkie bagienka,

Między Prusickiem, Zakrzówkiem a Wikłowem

jedziemy leśną autostradą przez bagna w dolince Strugi, która tylko błyska oczkami wodnymi w głębszych fragmentach suchego koryta,

Między Prusickiem, Zakrzówkiem a Wikłowem

robimy przerwę na poziomki, by dalej znowu kawałek pchać po piachu już w pobliżu koryta Warty...
Tym razem pchania trochę było, choć na upartego większość na wąskich 1,5" oponach można by myszkując po duktach i skraju lasu przejechać.

Warta

Nagrodą był bardzo fajny szutrowy odcinek wzdłuż samej rzeki :)

Warta

Przelew kanału omijającego zaporę na Warcie w Zakrzówku Szlacheckim.

Zakrzówek Szlachecki

Urządzenia hydrotechniczne przy zaporze poniżej zbiornika który zaopatruje w wodę Elektrownię Bełchatów. Sam zalew połączony jest +/- w połowie swej długości szerokim przekopem z korytem Warty, są wypożyczalnie kajaków (www.kajakowo.net), plaża itp.

Warta

Poniżej zapory z miejsca widocznego na fotce rozpoczynaliśmy spływ w sierpniu 2019r.

Warta

Powyżej zalewu na ławeczce ustawionej pod małą wierzbą przy samym nurcie Wary robimy krótki popas.

Warta

I ponownie ładna, dobra droga wzdłuż rzeki.
Dalej kiepski asfalt przez spokojne Jankowice i Łęg z licznymi starymi drewnianymi chatami, oraz ogromem domków letniskowych.

Szczepocice Rzędowe

Rozstrzelona zabudowa Szczepocic Rządowych.

Szczepocice Rzędowe

Dość niecodzienny w formie drewniany dom w Szczepocicach R.,

Szczepocice Rzędowe

a kawałeczek dalej typowa dla okolic kapliczka słupowa.

Bobry

Spory przeskok - wąska miejscami 30cm wyniesiona nad podmokłą łąkę dróżka z betonowych płyt między stacją kolejową w Bobrach a kładką na Warcie.

Bobry

Popas przy kładce w Bobrach, w tle most kolejowy "Wiedenki".

Gowarzów

Ładny przystanek w Gowarzowie.
Ok. 1,5km przejechaliśmy DK91 - miło nie było.
Alternatywą jest grobla wzdłuż Warty, lub piaszczysty leśny dukt, a że miał być asfalt więc...

Warta

Warta w Pławnie.

Gidle

Przerwa na pyszne wiśniowo-ananasowe lody w Cafe Gidle.

Gidle

Gidle - centrum z potężnym 100 letnim dębem "Drzewo Wolności" (posadzony w 20.03.1919r. choć zdaje się dużo starszy) cierpi na typową bolączkę prawie wszystkich małych miasteczek/wiosek leżących przy ruchliwych drogach, a tu dodatkowo cały "rynek" zamieniony na parking. Szkoda bo sanktuarium ściąga sporą rzeszę wiernych/pielgrzymów oraz "świeckich" turystów, są dwa inne kościoły, ciekawa zabudowa, Warta, Wiercica i Kanał Lodowy, sąsiednie Pławno równie ciekawe... Zadbany spokojny! rynek był by dodatkową zachętą by miejscowość stała się celem wycieczek.
Zdjęcia z innych wycieczek już linkowałem, ale raz jeszcze: kwiecień 2014r., luty 2017r., luty 2019r.

Gidle

Drewniany z obszernymi sobotami (podcieniami), pierwotnie XV/XVIw. kościół pw. św. Marii Magdaleny w Gidlach.

Gidle

j.w.
Detal w postaci kamiennej kropielnicy

Ruda

Koło wsi Ruda wśród płaskich łąk między korytem Warty a Starej Wiercicy, na teranie danego cmentarza cholerycznego, stoi przydrożna ocieniona akacjami XIXw. kapliczka domkowa.

Dolina Warty

Opuszczamy woj. łódzkie - zdjęcie nie jest przypadkowe ;)
Ostatnio sporo kursowałem z kajakami nad Pilicą, teraz rowerem nad Wartą i niestety dalej jakość nawierzchni dróg południowej części województwa łódzkiego to jakiś koszmar. Wystarczy wjechać do śląskiego lub świętokrzyskiego i jak w innym świecie... Wiadomo iż nie wszędzie jednak różnica kolosalna.

Warta

Kapliczka św. Jana Nepomucena przy nowym (znaczy przebudowanym i oddanym do użytku w maju 2020r.) moście na Warcie w Zawadzie.

Konary

Pole facelii w Konarach k/Kłomnic.

Dalej zgodnie z planem fajnymi bocznymi drogami po opłotkach Kłomnic, niskie słoneczko przygrzewa całkiem konkretnie i przy torach w Kłomnicach żona stwierdza że dość jazdy. Zamieniamy rowery i elektrykiem jadę najkrótszą drogą czyli DK91 10km do Rudnik, dobrze że nie dała namówić się na wspólną jazdę. Ze względu na przebudowę "Gierkówki" ruch jak nieszczęście tzn. sznurek ciężarówek i osobówek pędzących w jedną i drugą stronę. Szosa wąska całkowicie bez pobocza, ograniczeń prędkości nikt nie przestrzega, ale co miłe 95% kierowców "tirów" zwalnia i omija mnie zgodnie z przepisami. W przypadku osobówek i dostawczaków już tak miło nie było :(
Wracamy bocznymi widokowymi jurajskimi drogami przez Skrzydlów (zespół dworski (fotka kapliczki jest w relacji z marca 2019r.) właściciele otoczyli nowym płotem tak jak Grzędę Mirowską) i Złoty Potok / Gorzków.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl