Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


piesza wędrówka - spacer z psem po Górach Gorzkowskich - 10.02.2019

Zdjęcia z krótkiego niedzielnego spaceru w poszukiwaniu muflonów.
Zwierzaków nie widzieliśmy, choć też za bardzo się do tych poszukiwań nie przykładaliśmy, na nasłonecznionych zboczach żadnych śladów zbliżającej się wiosny też brakło. Samochodem jedziemy na skraj Gorzkowa Starego i na spacer.
Inne fotki z tych okolic m.in.: 22.11.03', 14.06.04', 20.05.07', 3.01.12', 19.09.10', 3.11.10', 27.10.14', 2.10.15', 17.04.16', kwiecień 16', 27.12.17'
Będę musiał jakąś wyszukiwarkę sprawić bo coraz ciężej znaleźć coś w archiwalnych wpisach. Wiem że było, ale gdzie? Do tego dochodzi potężna ilość fotek z wyjazdów których nie opisałem - praca na pełen etat przez długie miesiące. Może kiedyś uzupełnię, może nie, choć przydało by się gdyż niektóre z uwiecznionych miejsc zmieniły się diametralnie. Jak cała Jura zresztą...
Fotki z Ricoh GR, surowe zmniejszone tylko, JPGi wygenerowane przez puszkę.


Góry Gorzkowskie

Dolna część Wąwozu Międzygórze w Górach Gorzkowskich.
Jak to często bywa "wszelkie dziury" dalej wykorzystywane są na wysypiska śmieci i nauczka m.in. z 2008 roku z potężnego deszczu nawalnego poszła w niepamięć...

Góry Gorzkowskie

Na dnie Międzygórza warunki zimowe.
Im wyżej tym więcej skał się odsłania, lecz nie tworzą one większych formacji, acz progi w górnej części są ciekawe.

Góry Gorzkowskie

Inną ciekawostką są olbrzymie konkrecje krzemieni, których tu na północnym i wschodnim skraju Wyżyny Częstochowskiej znajdziemy znacznie więcej niż w centrum Jury. Ma to oczywiście związek z nachyleniem warstw skalnych budujących podłoże.

Góry Gorzkowskie

Ostatni fragment podejścia odgałęzieniem Międzygórzem (progi są w głównym biegu wąwozu), potem jeszcze trochę przedzierania się przez gęsty las i jesteśmy na grzbiecie.

Góry Gorzkowskie

Wiedzie nim wygodna szeroka droga i czarny szlak pieszy, niestety małe skałeczki na szczycie Gorzkowskich pozarastały już prawie całkowicie.

Góry Gorzkowskie

Skałki nad Łączkami vis-a-vis rez. Bukowa Kępa.

Góry Gorzkowskie

Krótki odpoczynek w nasłonecznionej buczynie.

Góry Gorzkowskie

Szuter między Gorzkowem a Bystrzanowicami. Ze względu na grubą warstwę śniegu zalegającą na północnych zboczach nie idziemy nad Bukową Kępę a wracamy dnem dolinki.

Okolice Dąbrowna

Drogę powrotną obieramy nieco okrężną przez Dąbrowno-Podlipie.

Okolice Dąbrowna

Po opuszczeniu Bystrzanowic Dworu i wjeździe na szuter zmiana kierowcy. Skutkowało to co prawda wizytą w rowie, ale rozmoknięty szuter, lessowa glinka i topniejący śnieg/lód są wystarczającym usprawiedliwieniem.

Okolice Dąbrowna

Na końcu płytkiego wąwozu muszę ponownie siadać za kierownicę gdyż tu już rów jest głęboki i wypełniony lessową mazią. Samochód ciężki jak nieszczęście obuty w opony typu AT i reduktor poszedł w ruch. Samurai by to objechał na tylnym napędzie :)

Okolice Dąbrowna

Widok wstecz na Bukową Kępę i Góry Gorzkowskie.

Okolice Dąbrowna

Przedwiośnie na Progu Lelowskim.

Okolice Dąbrowna

Wjazd do Dąbrowna, droga którą przejechaliśmy jest jak najbardziej podpuszczona do ruchu i ma oznakowanie pionowe.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl