Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Wyżyna Przedborska - wycieczka rowerowa - na skraj Gór Przedborskich - 8.11.2020r.

Trasę ułożyłem na sobotę, lecz pogoda plany pokrzyżowała, a niedzielna aura słoneczno-wspaniała i żona sama, z własnej woli, wygoniła mnie na rower :)
Pierwotny przebieg miał być nieco inny, jednak poziom wody z Pilicy i mniejszych ciekach oraz pozalewane łąki, zmusiły do pewnych uproszczeń. Start/meta w Koniecpolu, po drodze i w okolicach Włoszczowy pełno rowerzystów a i spacerowiczów oraz grzybiarzy nie brakowało. Każdy korzystał z pogodowego okienka...

Foto wymieszane z Sony TX30 i Fuji XF10 - symulacja kliszy Velvia.

Dystans: 112km
Trasa: Koniecpol - Wola Kuczkowska - Secemin - Czarnca - Włoszczowa - Komorniki - Żeleźnica - Jeżowiec - Bobrowniki - Maluszyn - Grodzisko - Koniecpol
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Koniecpol

Start na pustym koniecpolskim rynku, co w porównaniu do ciepłych letnich weekendów różnicą jest sporą.

Koniecpol

Koniecpol widziany znad brzegu stawu w widłach Białki Lelowskie i Pilicy.

Pilica

Wysoki poziom uregulowanej Pilicy na wysokości Wąsosza.

Wola Kuczkowska

Wola Kuczkowska - tak typowe dla Wyż. Przedborskiej / Niecki Nidziańskiej siedliska rozrzucone wśród pól i lasów. W dolinach dominuje budownictwo drewniane, wyżej murowano-drewniane z dużą zmiennością budulca. Tam gdzie występowała odpowiednia glina a wsie zasobniejsze powszechniej stosowano cegłę i dachówki ceramiczne, gdzie biedniej lub był na wyciągnięcie ręki to kamień. Na terenach gdzie jeżdżę, znaczy północno-zachodniej Małopolski, dominuje wapień (skalisty, płytowy, detrytyczny) wieku jurajskiego i kredowego, czasem wapienie margliste, opoki oraz kredowe piaskowce i zlepieńce. W mniejszym stopniu również dolomity dewońskie i triasowe, czy konkrecje syderytowe. Różny materiał to odmienny wygląd muru, wielkość i kształt kamienia, sposób ułożenia warstw, odporność na wietrzenie materiału, itd. Ogólnie można by przyjąć iż od zachodu mamy w budownictwie tradycyjnym: dolomit - wapień jurajski - piaskowiec - wapień kredowy - albski piaskowiec oraz wapień jurajski + granitowe eratyki. Odpowiedź na pytanie dlaczego tak znajdziemy w podręczniku do geologii Polski pod hasłem synklinorium szczecińsko-miechowskie.

Wola Kuczkowska

Dalej Wola i skrzyżowanie CMKi (górą) z jednotorową między Koniecpolem a Starzynami linią nr 64 (dołem)

Zwlecza

Jesiennie do Zwleczy

Zwlecza

Zwlecza, w podmokłym łęgu i ukrytym w nim stawie początek swój bierze Zwlecza niewielki 23km dopływ Pilicy. Jej ujście można zobaczyć na tej fotce.

Secemin

Secemin fundamenty położonego na wysepce XVIIIw. dworu Czarnockich/Lohmannów. W XV/XVI w tym miejscu istniała fortalicja Szafrańców władających m.in. Pieskową Skałą. Treść tablicy informacyjnej z przebiegu wykopalisk TUTAJ

Secemin

Jeszcze raz widok na kościół pw św. Katarzyny i św. Jana Apostoła z którego pochodzi prezentowana na Pieskowej Skale rzeźba nagrobna Stanisława Szafrańca wydobyta w XXw. ze studni w czeluściach której przeleżała setki lat od czasu kiedy katolicy ponownie przejęli secemińską świątynię.

Żelisławice

Fajny przystanek w Żelisławiczkach.

Żelisławice

Rozebrana bocznica kolejowa do jednego z zakładów H+H w Żelisławicach.

okolice Włoszczowy

Szutrowy skrót do interesującej Czarncy.

Czarnca

Czarnca - położony w ładny arboretum jeden z 2 pomników hetmana Stanisława Czarneckiego.

Czarnca

Bardziej okazały pomnik przed dużym dość budynkiem niecodziennym architektonicznie jak na wiejską szkołę.
Miejscowość ciekawa, położona na niewysokim rolniczym pagórku wśród rozległych lasów, niestety niedziela to nie jest dobry dzień by oglądać kościoły a ten w Czarncy jest naprawdę wart grzechu. Nic to pojedzie się jeszcze raz, może zimą jak listowie całkiem opadnie i bryła będzie lepiej widoczna...

okolice Włoszczowy

Leśny "skrót" do Wiśniowej Woli, znaczy miał być skrót ale mimo mapy przed nosem (znaczy OSM, czyli ... nie mapa) skręciłem w bardziej wyjeżdżoną drogę i ze skrótu zrobiło się lekkie nadłożenie drogi przez piaszczyste sosnowe lasy. Szczęście pchania było ledwo parę metrów.

okolice Włoszczowy

Widok z LIDARu na pole wydmowe między Czarncą a Wiśniową Wolą, ogólnie pomiędzy Doliną Górnej Pilicy (po prawdzie to dalej na zachód od Warty) a Górami Przedborskimi form eolicznych jest ogrom.

okolice Włoszczowy

Sprintem przez drogę...

Włoszczowa

Pochodzący z 1821r. a odnowiony ostatnim czasy św. Florian na włoszczowskim Rynku.
Włoszczowa, o czym chyba pisałem już wiosną, ma spory potencjał i warta jest poznania.

Włoszczowa

XVIIw. kościół pw. Wniebowzięcia NMP, widziany od zaplecza.

Włoszczowa

W centrum jeszcze nieco starej tradycyjnej dla tego typu miasteczek zabudowy.

Włoszczowa

Kopiec św. Jana zwieńczony barokową figurą św Nepomucena.

Włoszczowa

Miejsce łącznie z wierzbową drogą doń prowadzącą było by niesłychanie klimatyczne gdyby nie linia WN przechodząca nad gródkiem, szkoda też pomazanego cokołu figury...
Chwila odpoczynku i ruszać by wypadało. Pierwotnie chciałem koło oczyszczalni i dalej lasem, ale z kopca nikły ślad przez podmokłe łąki w stronę asfaltu widać. Ryzyk fizyk sprawdzam - choć miejscami mocno mokro przejechać się dało i nawet na mostki trafiłem :)

Jamskie

Spory przeskok przez lasy i wydmy do miejscowości Jamskie z "nowym" wiaduktem nad CMKą. 5 lat temu był w budowie, ale też i drogi przez Zmarłe bielą kredowego szutru lśniły, teraz wszędzie asfalt...

Komorniki

Zjazd ku Czarnej Włoszczowskiej, w tle widać już Góry Przedborskie.

Czarna Włoszczowska

Ujście Czarnej Strugi do Czarnej Włoszczowskiej w Komornikach.
Z tego miejsca 6 lat temu wypuszczałem 2-dniowy spływ Czarną Wł. / Pilicą, sam spałem przy ognisku pod wielką wierzbą na brzegu Pilicy - super czasy, a z perspektywy lat ówczesne problemy niczym się zdają. Zobaczyć rzekę z perspektywy kajaka można wypożyczając go u mnie ;) lub oglądając zdjęcia na Raport z tripa.

Czarna Włoszczowska

Czarna Włoszczowska jak wszystkie rzeki prowadzi teraz sporo czarnej nieprzejrzystej, ale nie mętnej wody. W miejscu na fotce normalnie jest bród z wodą do pół łydki, kolor związany jest z torfowym podłożem.
Na drugi brzeg przechodzę metalową kładką (fotka w relacji z 5.2015) a już się bałem że podobnie jak w sierpniu 2014, będę musiał się cofnąć do asfaltu.
W Komornikach zmian większych nie zauważyłem, poza zdaje się przygotowywaną duuużą farmą fotowoltaiczną przy fermie na pagórku ponad wsią. Swoją drogą po raz n-ty przemyśliwałem o wsi - małe nieregularne działki, strasznie stłoczona zabudowa, czy nazwa nie wywodzi się od komorników/zagrodników? Raczej nie tym bardziej iż na stronie UG Kluczewsko inną genezę podano.

Żeleźnica

Centrum Żeleźnicy, z obeliskiem upamiętniającym Kazimierza III Wielkiego.
Dojazd przez Krogulec dalej mega klimatyczny, takich miejsc już na Jurze nie ma...

Żeleźnica

Dalej Żeleźnica, klimatem bliższa kieleccyźnie niż okolicom Radomska. Zresztą wystarczy popatrzeć na mapę i widać doskonale jak głęboko wcina się tu województwo łódzkie.

Góry Przedborskie

Wygodny szuterkiem przez lasy obrzeża Gór Przedborskich. Kiedyś już jechałem szlakiem od Dojo Stara Wieś i raz starczy ;)

Góry Przedborskie

No i u celu, znaczy w Jeżowcu, teraz jeszcze wjechać na spłaszczone szerokim obiektywem wzgórze.

Góry Przedborskie

Fotka większa 1600px tutaj
Widok na Pasmo Przedborsko-Małogoskie z widoczną w oddali Górą św. Michała

Góry Przedborskie

W szczytowej części wycięto trochę kserotermicznych zarośli i wyrównano kawałeczek zbocza na skraju pola/drogi odsłaniając wapienny zlep górnojurajskich (kimerydzkich) małży, ramienionogów i innych morskich organizmów. Dla bardziej zainteresowanych geologią tego terenu poniżej linki do arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski: Przedbórz, Włoszczowa, Secemin, Koniecpol, Żytno.
W zakładce powiązane zasoby mamy skany mapy i objaśnienia w pdfie.

Góry Przedborskie

Pięknie jest, ale trzeba ruszyć jeszcze kawałeczek pod górę do nadajnika.

Góry Przedborskie

Fotka większa 1600px tutaj
Widok na Bukową Górę z rezerwatem o tej samej nazwie oraz na rez. Murawy Dobromierskie.

Góry Przedborskie

Południowo-zachodnie zbocza, szczytowa część porośnięta jest gęstwiną zarośli kserotermicznych z tarniną, dziką różą, głogiem i innymi kolczastymi chaszczami przez które bez maczety nie przejdziesz. Szczęściem jest rolniczy przejazd do łąk.
Zdjęcia nie oddają uroku okolic, to jak Jura sprzed ery masowej komercji i grodzenia wszystkiego co popadnie, a do tego pusto i spokojnie.

Góry Przedborskie

Widok z LIDARu na południowo-zachodni skraj Gór Przedborskich - na charakterystycznej "kosie" zlokalizowano nadajnik w Jeżowcu, na północy rozczłonkowany masyw Bukowej Góry.

Góry Przedborskie

Zjazd do Dobromierza.

Łapczyna Wola

Boczna droga między Pilicą a Górami Przedborskimi.

Łapczyna Wola

Ruiny XVIw. zboru w Łapczynej Woli.

Łapczyna Wola

j.w.
Rozebrano budynek starej szkoły poniżej zboru.

Krzętów

Most w Krzętowie rozebrany, ciekawe jak będzie wyglądał w nowej kolejnej już odsłonie.
Podpory i podłużnice są metalowe, jednak jezdnia była drewniana i latem zarwała się w jednym miejscu przez co przeprawa była przez jakiś czas nieczynna. Zresztą nie pierwszy raz, ale ostatnio stan był naprawdę agonalny i za każdym przejazdem (a było ich setki) zastanawiałem się ile jeszcze wytrzyma... Więcej + fotki na skyscrapercity.com.

Pilica

Pilica między Bobrownikami a Krzętowem - poziom wody wysoki, bobry tną jak szalone. Byłem tu ostatnio miesiąc temu, a zmiany w przyrodzie ogromne. Bardzo łyso i "przestronnie" bez listowia, zupełnie inny odbiór otoczenia względem lata. Co by nie pisać znam tam każdy krzak, przez ostatnie 9 lat spędziłem ogromną ilość czasu. Ale w sumie co roku jestem tak zaskoczony ;)

Bobrowniki

Gospodarz już idzie i za chwil kilka bobrownickie krasule powędrują do domu.

Bobrowniki

Fotka większa 1600px tutaj
Mostek w Bobrownikach.
Dalej już w szarówce po drogach doskonale znanych. Nad łąkami mgła się podnosi, co jakiś czas słychać stłumione strzały i profilaktycznie wolę nie zbaczać z asfaltu. Piękny dzień, piękne tereny które mimo częstego odwiedzania dalej nie opatrzone.

Starsze relacje z tych okolic: 6.2013, 9.2013, 4.2014 8.2014, 5.2015, 9.2015, 12.2016, 4.2017, 1.2018>, 4.2018, 2.2019 i inne w działach na na północ, na wschód od Jury...

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl